Česko loni z rozpočtu Evropské unie získalo o 45 miliard víc, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 45,3 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice České republiky činila 56 miliard korun.

Praha/Brusel (Aktualizováno: 15:13 31. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měna eurozóny. (Ilustrační snímek)

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 Česká republika do konce roku 2018 zaplatila do rozpočtu EU 565,4 miliardy korun. (ilustrační foto) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Snížení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno jednak rostoucími odvody České republiky do rozpočtu unie, jednak i tím, že nárůst čerpání peněz z fondů Evropské unie za programové období 2014 až 2020 nevykompenzoval pokles příjmů z rozpočtu unie za uzavírané programové období 2007 až 2013.

Firemní školka i kurzy pro mlékaře. Auditoři z Bruselu na ministerstvu práce prověřili 21 projektů Agrofertu

Číst článek

„Současně je však zapotřebí zdůraznit, že se všem operačním programům podařilo do konce roku 2018 využít veškeré prostředky, které bylo v souladu s pravidlem pro zrušení závazku (tzv. pravidlo n+3) potřeba vyčerpat, a Česká republika tak o žádné prostředky nepřišla,“ uvedlo ministerstvo financí.

Česko loni obdržela z unijního rozpočtu 94,9 miliardy korun a odvedla do něj 49,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z unie.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 60,2 miliardy Kč. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 30 miliard Kč, z toho přímé platby 21,6 miliardy korun.

Celkově od vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika do konce roku 2018 zaplatila do rozpočtu EU 565,4 miliardy Kč a získala z něj 1,31 bilionu korun. Celkem tak Česko dosud získala o 741,3 miliardy korun více, než odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 země, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí unie, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2017 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 10,7 miliardy eur (zhruba 275 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu Evropské unie o 8,6 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme