Česko loni z rozpočtu Evropské unie získalo o 45 miliard víc, než do něj odvedlo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 45,3 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice České republiky činila 56 miliard korun.

Praha/Brusel (Aktualizováno: 15:13 31. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 Česká republika do konce roku 2018 zaplatila do rozpočtu EU 565,4 miliardy korun. (ilustrační foto) | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Snížení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno jednak rostoucími odvody České republiky do rozpočtu unie, jednak i tím, že nárůst čerpání peněz z fondů Evropské unie za programové období 2014 až 2020 nevykompenzoval pokles příjmů z rozpočtu unie za uzavírané programové období 2007 až 2013.

Firemní školka i kurzy pro mlékaře. Auditoři z Bruselu na ministerstvu práce prověřili 21 projektů Agrofertu

Číst článek

„Současně je však zapotřebí zdůraznit, že se všem operačním programům podařilo do konce roku 2018 využít veškeré prostředky, které bylo v souladu s pravidlem pro zrušení závazku (tzv. pravidlo n+3) potřeba vyčerpat, a Česká republika tak o žádné prostředky nepřišla,“ uvedlo ministerstvo financí.

Česko loni obdržela z unijního rozpočtu 94,9 miliardy korun a odvedla do něj 49,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z unie.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 60,2 miliardy Kč. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 30 miliard Kč, z toho přímé platby 21,6 miliardy korun.

Celkově od vstupu do Evropské unie v květnu 2004 Česká republika do konce roku 2018 zaplatila do rozpočtu EU 565,4 miliardy Kč a získala z něj 1,31 bilionu korun. Celkem tak Česko dosud získala o 741,3 miliardy korun více, než odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 země, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí unie, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2017 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 10,7 miliardy eur (zhruba 275 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu Evropské unie o 8,6 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme