Česko i celá Evropská unie letos zaznamenají hluboký hospodářský pokles

Pokles domácí ekonomiky skoro o tři procenta. Právě takový hospodářský propad letos podle odhadu Evropské komise zaznamená Česká republika. Přesný předvídaný údaj zní, že české hospodářství oslabí o 2,7 procenta hrubého domácího produktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bankrot, krize | Foto: Free Stock Photos

Česká ekonomika tak na tom ale bude v rámci Unie relativně dobře. Výkon celé sedmadvacítky i eurozóny totiž při pokračující globální hospodářské krizi klesne v průměru o plná čtyři procenta. Zlepšení Evropská komise očekává až v roce 2010. Bude to ale stačit jen na chabý růst některých států, který v žádném z nich nepřesáhne jedno procento. V Česku to mají být pouhé tři desetiny procenta.

Celkově ale ekonomika Evropské unie poklesne i v roce 2010, a to o jednu desetinu procenta. Důvodem bude především pokračující propad pobaltských ekonomik a také bývalého ,ekonomického tygra' Irska.

Současně rychle roste míra zadlužení Česka i celé Evropské unie. O důvodech vysokého zadlužení komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia říká: "Zhoršení stavu veřejných financí je velmi hluboké. Důvodem je zvýšení sociálních výdajů, především podpor v nezaměstnanosti, klesající rozpočtové příjmy, a také finanční injekce do ekonomik, které přijaly jednotlivé vlády."

Komisař Almunia ale zdůraznil, že na konci letošního roku se už projeví protikrizová opatření jednotlivých zemí. Optimisticky říká: "Prognóza je stále chmurná, ale poprvé od poloviny roku 2007 jsou tady pozitivní signály; objevily se v posledních týdnech."

V evropském společenství bude také kvůli zpomalení ekonomiky rychle narůstat nezaměstnanost: V roce 2010 téměř na jedenáct procent. V Česku má být ve stejném roce bez práce skoro sedm a půl procenta práceschopných občanů.

Přečtěte si také:
Jarní oživení na německém pracovním trhu se kvůli dopadům krize nedostavilo
Obama: Ekonomická krize ještě bude bolet
Těžké časy dopadly na automobilku Škoda Auto
Evropská komise požaduje konec odměnám pro neúspěšné manažery
Microsoft zaznamenal první propad tržeb v historii

Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme