Česko investory neláká

Česká republika je pro zahraniční investory méně atraktivní. Vyčítají nám totiž nedostek prostor pro podnikání, pomalé hodnocení vlivu na životní prostředí a malou flexibilitu pracovní síly. Zaměstnanci neznají dostatečně jazyky a infrastruktura je také relativně horší. Oproti asijské konkurenci jsme zase příliš drazí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slévárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Tvrdí to Luděk Nechleba z agentury Czechinvest, která k nám zahraniční kapitál láká. "Pokud nás tyto firmy srovnávají třeba se západními zeměmi, pak máme relativně horší infrastrukturu a jazykovou vybavenost našich zaměstnanců. A pokud nás naopak srovnávají se zeměmi Dálného východu, tak máme již v současné době relativně drahou pracovní sílu a poměrně nízké investiční pobídky."

Zahraniční investoři nás kritizují za pomalé změny v legislativě. Parlament sice nové zákony přijímá, jejich zavádění do praxe však pokulhává. Souvisí to prý s tradiční českou byrokracií. Luděk Nechleba připomíná další nedostatky. "V současné době máme relativně malou zásobu připravených kvalitních průmyslových hal a relativně zdlouhavý proces zhodnocení vlivu na životní prostředí a samozřejmě poměrně malou flexibilitu pracovní síly."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme