Česko investuje 2 miliardy eur do posílení přenosové soustavy

Česko bude dál rozvíjet energetickou spolupráci se sousedními zeměmi. Na česko-saské energetické konferenci v Drážďanech to řekl český premiér Petr Nečas. Zároveň informoval o chystaném zvýšení kapacity české přenosové soustavy v příštích letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři Petr Nečas a Stanislaw Tillich podepsali prohlášení o spolupráci Česka a Saska v energetické oblasti | Zdroj: ČTK

Premiér vysvětlil, proč se Česká republika rozhodla pokračovat v rozvoji svého jaderného sektoru, a vyjádřil přesvědčení, že toto rozhodnutí nebude bránit pokračování těsné spolupráce Česka a Německa právě v energetické oblasti.

Německo, které chce od jaderné energie zcela upustit do roku 2022, by podle premiéra mělo respektovat, že Česko bude v rozvoji jaderné energetiky pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Zbyněk Zykmund sledoval česko-saskou energetickou konferenci

„V rámci Evropské unie náleží rozhodování o složení domácího energetického mixu do suverénních pravomocí členských států. Proto Česká republika naprosto respektuje rozhodnutí Německa vzdát se jaderné energie. Na druhou stranu bychom byli rádi, aby také Německo respektovalo naše rozhodnutí i nadále pokračovat v rozvoji jaderného sektoru,“ vysvětlil Nečas.

Německo plánuje chybějící výkon po odstavení jaderných elektráren zčásti nahradit obnovitelnými zdroji. „Naším cílem je přispívat k tomu, aby byly obnovitelné zdroje - ať už to bude biomasa, vítr či slunce - využívány efektivněji," řekl předseda vlády Svobodného státu Sasko Stanislaw Tillich. Podle něj je cílem, aby elektrická energie přes hranice proudila volně a bez překážek.

Premiér Nečas a premiér Tillich také podepsali společné prohlášení Česka a Saska o spolupráci v energetické oblasti. Nečas upozornil, že Sasko je významným obchodním partnerem České republiky.

Premiér Nečas na česko-saské energetické konferenci | Foto: ČTK

Význam hnědého uhlí

Na konferenci v Drážďanech se politici a přední odborníci v oblasti energetiky věnovali také otázkám využití hnědého uhlí z českého i saského pohledu nebo přínosu obnovitelných zdrojů energie pro obě země.

Premiér Nečas poukázal na potenciál, který má hnědé uhlí v Česku i Sasku, a vyzval k jeho využití a obecně ke spolupráci v této oblasti.

Okrajově byla zmíněna i problematika prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Nečas uvedl, že programové prohlášení vlády s prolomením limitů těžby nepočítá. Zdůraznil ale, že to bude mít dopad na ceny energií.

Rozebíraly se i podobnosti a odlišnosti energetických koncepcí České republiky a Saska, případně jak může vypadat spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti přenosových sítí.

Investice do přenosové soustavy

Českou přenosovou soustavu zatěžují návaly elektrické energie ze severoněmeckých větrných elektráren ve chvílích, kdy je u Baltského moře obzvláště větrno. Premiér Nečas proto slíbil posílit českou přenosovou soustavu – v příštích 8 letech by měly být do přenosových sítí investovány 2 miliardy euro, tedy v přepočtu asi 50 miliard korun.

Přenosová soustava by pak měla kapacitně zvládnout připojování obnovitelných zdrojů energie mimo české území.

Energetické konference v Drážďanech se zúčastnil i expremiér a předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek | Foto: ČTK

Pozornost se věnovala i plynovodu Gazela, který by měl Česko v budoucnu zásobovat. Má být napojen na ruský plyn přes plynovod Nord Stream.

Český premiér také zmínil projekt prodloužení ropovodů Družba a IKL do německé rafinerie Spergau.

Za Českou republiku se konference kromě premiéra zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. O českém teplárenství ovšem mluvil také bývalý český premiér Mirek Topolánek v roli předsedy Teplárenského sdružení.

Zbyněk Zykmund, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme