Česko je nejlepší zemí pro fúze a akvizice mezi postkomunistickými zeměmi

Česká republika se mezi postkomunistickými zeměmi umístila na nejvyšším místě žebříčku atraktivity pro fúze a akvizice, který hodnotí kvalitu investičního prostředí. První příčku na takzvaném M&A Maturity Indexu obsadily Spojené státy před Singapurem a Velkou Británií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Porsche v Lipsku

Automobilka Porsche v Lipsku | Foto: Klára Stejskalová

Celkem žebříček hodnotí 23 kritérií v pěti kategoriích – legislativu, ekonomiku a finanční podmínky, technologický potenciál jednotlivých zemí, socioekonomické faktory a úroveň infrastruktury.

„A to je síla i slabina tohoto koeficientu, protože do sebe zahrnuje jednak faktory typu politické stability až po procento zpevněných silnic. V každém případě to, že jsme se umístili na 21. místě ze 148 hodnocených zemí, je velice dobrý výsledek,“ míní Petr Kříž, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst & Young.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl Petr Kříž, ředitel oddělení transakčního poradenství společnosti Ernst a Young

Z postkomunistických zemí se Česká republika nejlépe umístila v oblasti firemní infrastruktury a technologické úrovně. Naopak v kategorii legislativa a politické faktory se neumístila nijak úspěšně.

Nejhůře ale dopadla v kategorii jednoduchosti daňové správy, kde získala pouhých osm procent a zaostala za mnohými středoamerickými zeměmi.

Žebříček M&A Maturity Indexu hodnotí kvalitu a zralost investičního prostředí. Připravuje ho City University London ve spolupráci firmy Ernst & Young. Sdružuje data z mnoha zdrojů, jako například ze Světové obchodní banky, Mezinárodního měnového fondu, Bloombergu a dalších.

Jedničkou nejnovějšího žebříčku jsou Spojené státy následované Singapurem. Na třetím místě skončila Velká Británie a dále Hongkong a Jižní Korea. Česká republika se umístila na 21. místě, a předstihla tak ostatní země střední a východní Evropy.

Jan Richter, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme