Česko je připravené blokovat na summitu v Bruselu jednotný bankovní dozor

Premiér Petr Nečas má od vlády mandát odmítnout na summitu Evropské unie v Bruselu zřízení celounijního bankovního dozoru. České banky jsou podle předsedy vlády zdravé. Není proto důvod, aby se Česká národní banka vzdávala dohledu nad nimi, zvláště když jsou z 95 procent ovládány mateřskými ústavy v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS) | Zdroj: ČTK

„My nejsme ve svém postoji izolováni. Náš postoj je velmi blízký postoji holandské vlády nebo švédské vlády, čili tady skutečně fungujeme v jakési širší koalici. A já musím říci, že kdyby měla být schvalována bankovní unie v té podobě, v jaké je předložena, tak bychom to bezesporu vetovali,“ uvedl premiér.

Případný souhlas s regulací bankovních ústavů Nečas podmiňuje vyřešením několika sporných bodů.

„Těžko můžeme souhlasit s povinným půjčováním například mezi národními fondy garancí vkladů tak, jak je to uvažováno v některých návrzích. Pokud nebudou tyto problémové otázky vyřešeny tak, aby byla zajištěna garance pro stabilitu českého finančního sektoru, jsem připraven tento návrh zablokovat,“ dodal.

Česko není členem eurozóny. K vstupu do bankovní unie tak prý není důvod

Číst článek

Změny ve fungování měnové unie by podle premiéra znamenaly i přehodnocení českého závazku přijmout euro.

Zřízení bankovního dozoru je podmínkou pro těsnější propojení států, případně pro federalizaci Evropské unie. S přenesením kontroly na ústředí v Bruselu ovšem nespěchá ani Německo a podobnou cestou se zřejmě vydá i Velká Británie.

Jana Zemanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme