Služby v Česku zaznamenaly v prvním čtvrtletí úbytek, největší pokles má cestovní ruch a pohostinství

Tržby poskytovatelů služeb v Česku klesly v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 3,5 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledky ovlivnila opatření na zamezení šíření koronaviru, kvůli kterým byla v letošním roce řada provozoven část března uzavřena nebo měla omezený provoz. Pokles nastal zejména v odvětvích spojených s cestovním ruchem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná ulice Na Příkopě

V Praze v meziročním srovnání ubylo více než 27 procent turistů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Například letecké dopravě, ubytovacím službám a cestovním kancelářím klesly tržby o více než 20 procent, ve stravování a pohostinství se snížily o více než deset procent. Růst naopak pokračoval v sekci informačních a komunikačních činností a také v poštovních a kurýrních službách,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Cestovní ruch vzhlíží k návratu zahraničních turistů. Otevření hranic ale rychlou záchranu přinést nemusí

Číst článek

V letošním 1. čtvrtletí bylo proti loňskému o jeden pracovní den více, po očištění o kalendářní vlivy se tak tržby poskytovatelům služeb snížily o 4,3 procenta. Mezičtvrtletně se tržby po očištění o sezónní vlivy snížily reálně o 3,3 procenta.

Nejvíce za první čtvrtletí propadly tržby v ubytování, stravování a pohostinství, kde klesly o 14,8 procenta. V ubytování se snížily téměř o čtvrtinu a ve stravování a pohostinství o 11,1 procenta.

V administrativních a podpůrných činnostech tržby meziročně klesly o deset procent. Nejvýrazněji, o 27,2 procenta, se pokles projevil u cestovních agentur. Agenturám práce klesly tržby o 12 procent. Dalšími klesajícími odvětvími byly činnosti související se stavbami a úpravou krajiny, činnosti v pronájmu a operativním leasingu a v administrativní a kancelářské činnosti. Jediným rostoucím odvětvím v této sekci byly bezpečnostní a pátrací agentury, které rostou třetí čtvrtletí v řadě.

Pokles v dopravě či vědě

Tržby v dopravě a skladování se snížily o 5,8 procenta. Dvouciferný pokles zaznamenala letecká doprava (o 28,6 procenta) a vodní doprava (o 25,2 procenta). „Nejvýrazněji ovlivnila celkový pokles objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava, jejíž tržby se snížily o 6,2 procenta,“ uvedli statistici. Tržby vzrostly pouze poštovním a kurýrním činnostem, a to téměř o 11 procent.

V profesních, vědeckých a technických činnostech tržby klesly o 1,4 procenta. Největší pokles tržeb vykázaly architektonické a inženýrské činnosti, dále klesaly tržby ostatním profesním, vědeckým a technickým činnostem, kam se řadí například zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo činnosti stavebního dozoru. Naopak rostoucích tržeb dosáhly právní a účetnické činnosti.

V činnostech ohledně nemovitostí tržby meziročně klesly o 0,8 procenta. Největší pokles vykázaly realitní kanceláře a správa nemovitostí.

Jedinou růstovou sekcí byly v prvním čtvrtletí informační a komunikační činnosti, kde se tržby zvýšily o 4,2 procenta. Nejvíce, o desetinu, vzrostly tržby telekomunikačním činnostem.

Růst tržeb vykázaly i tvorba programů a vysílání, informační činnosti a činnosti v informačních technologiích, které zahrnují např. programování, správu počítačového vybavení či poradenství v IT. Nárůst tržeb zaznamenaly také vydavatelské činnosti. Naopak tržby klesly filmovému a hudebnímu průmyslu, a to o více než pětinu.

Propad cestovního ruchu

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,1 milionu lidí. Oproti stejnému období loni to bylo o 22,2 procenta méně. Počet přenocování se meziročně snížil o 16,7 procenta na 8,9 milionu nocí. Údaje v pondělí zveřejnil ČSÚ. Důvodem poklesu bylo březnové omezení ubytovacích služeb kvůli epidemii koronaviru.

Ještě v lednu a únoru vykazovala návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v Česku růst. Pak se ale situace zásadně změnila. „V březnu vlivem pandemie koronaviru došlo k meziročnímu propadu o 67 procent u počtu hostů a o 57 procent u počtu přenocování,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.

Stát by měl podpořit i klienty cestovních kanceláří, upozornil ombudsman

Číst článek

Počet zahraničních návštěvníků se v prvním kvartále snížil meziročně o 26,1 procenta. Domácích hostů ubylo 18,1 procenta.

„Nejpočetnějších Němců se v 1. čtvrtletí letošního roku ubytovalo 335 tisíc, o 17,4 procenta méně než loni,“ uvádí statistici. Počet hostů z Polska klesl o 15 procent, ruských turistů přijelo zhruba o desetinu méně. Návštěvnost ze Slovenska poklesla o čtvrtinu. Příjezdy Italů se snížily o 40 procent a návštěvy z Číny či Jižní Koreje se propadly o více než polovinu.

Hotely měly za období od začátku letošního roku do konce března návštěvnost na úrovni 76,9 procenta loňského roku. Příjezdy do penzionů klesly o 18,4 procenta a v ostatních zařízeních o jednu pětinu.

Pokles se projevil také v počtu nocí strávených v hromadných ubytovacích zařízeních. „Hotelový segment vykázal meziroční pokles přenocování o 18,9 procenta a penziony o 11 procent,“ zjistili statistici. Návštěvnost kempů vyjádřená počtem přenocování se propadla na půlku.

Pokles zájmu turistů o ubytování zaznamenaly všechny kraje. Nejvíce hostů ubylo v Jihočeském kraji, a to o 29,3 procenta. Téměř 28procentní pokles pocítili hoteliéři a provozovatelé penzionů na jižní Moravě. V hlavním městě se počty příjezdů snížily o 27,4 procenta.

⚠️🛫V 1. čtvrtletí 2020 se celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 22,2 % a počet přenocování poklesl o 16,7 %. V měsíci březnu propadl počet ubytovaných o dvě třetiny 👉🏻czso.cz/csu/czso/cri/c… #rychlainformace #čsú #turismus

09:16 – 11. 05. 2020

2 5

V Praze méně turistů

V Praze ubylo v letošním prvním čtvrtletí turistů, klesl i počet jejich přenocování. V hotelech, kempech a penzionech se ubytovalo 1,104 milionu hostů, tedy o 27,4 procenta méně než před rokem.

Počet nocí, které v české metropoli strávili, klesl meziročně o 23,7 procenta na 2,621 milionu. Negativně se na tom podepsala opatření, která byla v březnu přijata kvůli šíření nákazy koronaviru. Vyplynulo to z dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu.

Celkový pokles počtu hostů i přenocování ovlivnil zejména úbytek zahraničních turistů, kteří tvoří většinu hostů pražských ubytovacích zařízení. Meziročně se v období od ledna do konce března snížil počet cizinců v ubytovací zařízeních v Praze o 29,9 procenta na 870.632. Počet nocí, které strávili v Praze, pak klesl o čtvrtinu na 2,221 milionu.

U domácích turistů byl pokles o něco menší. Hostů z Česka ubylo v Praze v prvním čtvrtletí o 16 procent na zhruba 233.000 a nocí, které ve městě strávili, bylo oproti stejnému loňskému období o 12,7 procenta méně, zhruba 400 200.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme