Česko koupí letenku dvěma tisícům cizinců pro návrat domů

Cizinci, kteří u nás přišli o práci Česko finančně podpoří při návratu domů. Vláda podpořila návrh ministerstva vnitra, podle kterého by se v první fázi mohly domů vrátit dvě tisícovky cizinců. Česko jim zaplatí letenky a prémii pět set eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na palubě letadla | Foto: Milan Kopp

Tento krok vyjde státní rozpočet na šedesát milionů korun. Podle šéfa resortu vnitra Ivana Langera to není jediný způsob, jak chce vláda situaci s nezaměstnanými zahraničními dělníky řešit: "Za prvé: omezení vydávání dlouhodobých víz, za druhé: zpřísnění kontrolní činnosti cizinecké policie, za třetí: dobrovolné návraty."

Ze státního rozpočtu vláda uvolní v první fázi šedesát milionů korun. Cizinci, kteří se pro návrat domů rozhodnou získají letenku a pět set eur. Návrh nemusí schvalovat parlament, úřady začnou cizincům tuto možnost nabízet co nejdříve.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Vařeková informuje o situaci cizinců bez práce

Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera by ale odjezd cizinců měly částečně hradit i agentury, které je k nám přilákaly: "Ne jenom řešit důsledky, ale přešetřit příčiny. Aby se na tom finančně podílely i české personální agentury, které je sem dovezly a teď se na ně vykašlaly, a ministerstvo zahraničních věcí, které to špatnou vízovou politikou zavinilo!"

Lednová míra nezaměstnanosti v Česku stoupla o něco víc, než očekávali analytici. Dosáhla 6,8 procenta, zatímco v prosinci byla šestiprocentní. Počet lidí bez práce se podle ministerstva práce a sociálních věcí zvýšil skoro o 49 tisíc na téměř 384 tisíc. Meziroční růst spotřebitelských cen pak v lednu zpomalil na 2,2 procenta ze 3,6 procenta v prosinci. Je to nejnižší meziroční růst cen od března roku 2007.

Na téma cizinci bez práce mluvili Tomáš Haišman z ministerstva vnitra a Pavel Čižinský z poradny pro občanství v Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme