Česko letos čeká až 7 milionů zahraničních turistů. Byl by to rekord

Letos by mělo do Česka přijet zhruba sedm milionů zahraničních turistů. Česká města a známé památky obvykle nejvíce přitahují Němce a Rusy. Stále větší zájem o ně mají každoročně i asijské národy. Vyplývá to z odhadů agentury CzechTourism.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavazadla na letišti. | Foto: Tomáš Adamec

Sedm milionů je poměrně vysoké číslo. Pokud takové množství do Česka nakonec přijede, pak to bude nejvíce v historii země. Počet zahraničních turistů za loňský a předloňský rok se totiž pohyboval kolem šesti milionů a sedmi set tisíc. Stagnace nebo dokonce pokles, jak předpovídali někteří odborníci, zřejmě nehrozí.

Podle aktuálních údajů agentury CzechTourism se průměrný výdaj na jednu osobu pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci korun. Nárůst se letos očekává u turistů z Ruska a Číny. Další odborníci proto odhadují, že vyšší by mohly být i celkové příjmy. Ty byly například v roce 2011 zhruba 135 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvyšujícím se počtu přijíždějících turistů do Česka mluvil Jan Beneš

Turistům z ciziny se u nás nejvíce líbí v Praze. Každý rok to je kolem 60 procent. Jezdí také často do Českého Krumlova. Láká je i takzvaný lázeňský trojúhelník - to znamená Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary.

V oblibě začíná být také jižní Morava, a to nejen kvůli vínu. Velký podíl na tom mají ruští turisté, protože mezi některými ruskými městy a Brnem fungují charterové lety. Turisté pak při cestě z jihomoravské metropole navštíví i okolní města, která mají na trase.

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR (čtvrtletně od roku 2008) | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme