Česko loni dostalo z rozpočtu Evropské unie o 74 miliard víc, než do něj odvedlo

Na stránce výdajů České republiky do evropského rozpočtu je 40 miliard korun, na stránce příjmů pak částka 114 miliard, tedy o čtyři desítky miliard víc než předloni. Jedná se o vůbec nejvyšší příspěvek, který Česko získalo od vstupu do unie v roce 2004. Česká republika je dlouhodobě čistým příjemcem prostředků z unijního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Od svého vstupu získalo Česko 550 miliard korun a zaplatilo na svých příspěvcích 300 miliard, rozdíl v český prospěch je tak 250 miliard korun.

Podle zprávy ministerstva financí stojí za rekordními příspěvky zejména obnovení dotací z některých dříve problémových fondů, konkrétně programů v dopravě a životním prostředí. V roce 2011 byly tyto platby kvůli problémům na české straně pozastaveny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaroslav Skalický zjišťoval, jak je na tom Česko s čerpáním peněz z unijního rozpočtu

Další významnou položkou příjmů jsou prostředky na společnou zemědělskou politiku, které dosáhly 30 miliard korun.

Ministerstvo financí také uvádí, že do konce loňského roku se České republice podařilo vyčerpat všechny prostředky v souladu s pravidly Evropské unie, a Česko tak o žádné peníze ze strukturálních fondů a z kohezního fondu nepřišlo.

Z programu dopravy unie spolufinancovala například modernizaci železničních tratí Rokycany – Plzeň nebo Česká Třebová – Přerov, přispěla také na obnovu parku v Mníšku pod Brdy nebo na vysazení zeleného prstence kolem obce Ořech nedaleko Prahy.

Některé operační programy jsou v ohrožení

Peněz ovšem mohlo do České republiky přijít ještě víc. Otazník visí nad regionálním fondem Severozápad a ohroženo je také čerpání z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který má na starost ministerstvo školství.

Další potíže se ještě mohou objevit. „Jsou tu některé další operační programy, které budou na hraně časových pravidel v letošním roce. Například mám soukromé obavy o oblast životního prostředí,“ potvrdil náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Jan Gregor.

Celkem 16 zemí čerpá z unijního rozpočtu víc, než kolik do něj dává, jsou tedy stejně jako Česko čistými příjemci. Jedenáct států se zase řadí mezi takzvané čisté plátce.

Vůbec nejvíce přispívá na chod Evropské unie tradičně Německo, dává pětinu všech plateb od členských zemí. Spolu s platbami z Francie, Itálie a Velké Británie je to dohromady kolem 60 procent příspěvků všech zemí do rozpočtu unie.

Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR od roku 2004 | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme