Česko má dostatečné zásoby pro případ, že by přes Ukrajinu nebyl transportován ruský plyn

Česká republika má dostatečné zásoby zemního plynu na zimu. Měly by stačit i v případě, že by ruský plyn nemohl být do Česka transportován přes Ukrajinu, jako se to stalo v roce 2009. Dnes to řekl ve světově unikátním podzemním zásobníku plynu v Hájích u Příbrami ministr průmysl a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vlevo) si prohlédl podzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE v Hájích na Příbramsku

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vlevo) si prohlédl podzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE v Hájích na Příbramsku | Zdroj: ČTK

V šesti podzemních zásobnících, které spravuje společnost RWE, je kapacita 2,7 miliardy kubíků. V tuto chvíli je naplněná, a to navíc zhruba o měsíc dříve, než je obvyklé.

Plynárenská společnost omezila opravy a zaměřila se především na takzvané vtláčení zemního plynu do zásobníků. Roli ale hrálo i to, že minulá zima byla mírná, takže zbylo dost zásob. Ceny plynu byly navíc v létě nečekaně nízké.

Pokud by plyn z Ruska nebyl do Česka transportován přes Ukrajinu třeba půl roku, nestalo by se prý vůbec nic. „Nebylo by žádné omezení ani pro české domácnosti, ani pro české firmy,“ ujistil ministr průmysl a obchodu Jan Mládek z ČSSD.

Česko by totiž zajistilo zásobování právě ze zásobníků a také z alternativních zdrojů skrz plynovody přes Německo.

V případě, že by Rusko přestalo exportovat plyn úplně, Česká republika by to údajně zvládla také, a to v případě, že by to trvalo jeden měsíc.

Půlroční omezení už by ale znamenalo vážný problém, a plyn by pak zřejmě mohly odebírat jen domácnosti.

Simona Bartošová, A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme