Česko musí šetřit. Na stabilizaci rozpočtu má čas do roku 2013

Státní rozpočet musí Česká republika dostat do pořádku do roku 2013. Takový vzkaz Česku zítra pošle Evropská komise. Česko tak bude muset schodek svého rozpočtu do roku 2013 stlačit pod tři procenta hrubého domácího produktu. Jinak hrozí státu sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zadlužení evropských zemí dosáhne v roce 2014 sto procent hrubého domácího produktu. Dluhy se tedy budou rovnat hodnotě toho, co celá Unie během jednoho roku vyprodukuje. Státy se proto podle očekávání zaváží, že nejpozději od roku 2011 začnou šetřit.

Česko ale bude mít velké starosti se snížením schodku svého státního rozpočtu. Po bruselském jednání ministrů financí Evropské unie to prohlásil náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Česko tituž bude muset deficit ročně snižovat o 1 procento hrubého domácího produktu.

HDP nakonec pod 3 procenta

Schodek rozpočtu bude muset Česká republika v roce 2013 stlačit pod tři procenta hrubého domácího produktu. Českému rozhlasu to potvrdily diplomatické zdroje.

Tři procenta jsou v Unii maximální povolenou hranicí pro rozpočtový deficit. Česko tuhle mez momentálně překračuje víc než dvojnásobně.

Pokud Praha limit nesplní, mohla by na ni Komise teoreticky uvalit sankce. Ty by mohly skončit až zastavením možnosti čerpat peníze z evropského fondu soudržnosti. V něm jsou miliardy eur například na financování velkých dopravních projektů.

Český parlament před časem schválil takzvaný Janotův balíček, který snižuje schodek státního rozpočtu pro příští rok. Podle Zídka je pravděpodobné, že pro další léta budou zapotřebí podobné kroky, tedy přijetí dalších úsporných opatření.

Ondřej Houska, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme