Česko může dostat peníze na boj s nezaměstnaností mladých, EU na to vyčlenila 6 miliard eur

Česko by mohlo dostat z Evropské unie peníze navíc na boj s nezaměstnaností mladých. Mladí lidé bez práce se totiž stávají jedním z největších problémů Evropy. Unijní prezident Herman Van Rompuy proto navrhl vytvořit nový fond, který by měl pomáhat mladým lidem získat práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezaměstnanost (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česko by mohlo dostat z Evropské unie peníze navíc na boj s nezaměstnaností mladých. Mladí lidé bez práce se totiž stávají jedním z největších problémů Evropy.

Unijní prezident Herman Van Rompuy proto navrhl vytvořit nový fond, který by měl pomáhat mladým lidem získat práci.

„Vyčlenili jsme šest miliard z nového unijního rozpočtu pro novou iniciativu podporující zaměstnanost mladých. Peníze poputují především do kritických regionů Řecka, Portugalska, Španělska, či Itálie, ale ucházet se o ně může jakákoliv chudší oblast v Evropě,“ přislíbil Herman Van Rompuy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové iniciativě podporující zaměstnanost mladých informuje Silvie Třeslínová

Na peníze z fondu mají právo regiony, ve kterých nezaměstnanost mladých překročila 25 procent. Jeden takový je i v Česku – region Severozápad, který je tvořen Ústeckým a Karlovarským krajem.

„Za každé euro, které investujeme do zaměstnanosti mladých ve vybraném regionu, dostaneme jedno další euro ze speciální rozpočtové položky, která byla nově vytvořena,“ vysvětluje náměstek ministra financí Jan Gregor.

Jakou částku Česko na podporu zaměstnanosti vyhradí, zatím ministerstvo financí neví. „Je to poměrně čerstvý nástroj, budu se muset spolehnout na gestora této problematiky, což je ministerstvo práce a sociálních věcí. Možnost tady je, a pokud to bude dávat celkově smysl, tak myslím, že to ČR určitě využije,“ předpokládá Jan Gregor.

V České republice stejně jako v celé Evropě marně hledá práci každý pátý mladý člověk. Podle analytiků je přitom zejména na začátku profesní kariéry dlouhodobá nezaměstnanost nejnebezpečnější. Vyvolává v mladých lidech pocit osobního selhání a může mít dlouhodobější důsledky.

Nezaměstnanost mladých kolem 25 procent je například ve Francii. Ještě hůře jsou na tom ale mladí ze Španělska nebo Řecka, kde je bez práce více než polovina mladých lidí.

Silvie Třeslínová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme