Česko může mít novou daň. Z emisí CO2

I v České republice se možná bude platit uhlíková daň. S jejím zavedení totiž počítá novela směrnice, kterou Evropské komisi předloží eurokomisař pro daně a celní unii Algirdas Šemeta. A české ministerstvo životního prostředí počítá s tím, že směrnice projde. Potom by členské země EU, a tedy i Česká republika, musely novou daň zavést.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis "Stop CO2" zdobí komín elektrárny v Prunéřově | Foto: Greenpeace

"Česká republika tuhle snahu podporuje. Trend na západě je, že řada zemí už tuto daň zavedlo, a my se chystáme udělat to samé. Myslím, že novela v nějaké kompromisní podobě určitě projde," řekl Rádiu Česko vedoucí oddělení ekologických daňových reforem ministerstva životního prostředí Pavel Rothbauer.

Uhlíková daň by přinesla zejména vyšší cenu klasických fosilních paliv a dotkla by se všech, na něž se nyní nevztahuje systém emisních povolenek, i běžných spotřebitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za uhlí, ropu a zemí plyn by celá Evropská unie mohla platit stejně. Příspěvek Magdalény Trusinové a rozhovor s Pavlem Rothbauerem z ministerstva životního prostředí.

"Dojde ke srovnání rozdílu cen v tom, že čistší paliva a pohonné hmoty jsou teď dražší než klasická fosilní paliva. Tento rozdíl by se vyrovnal. A obecně by tento nástroj zpoplatnil emise CO2 subjektům, které nespadají do systému emisního obchodování, včetně dopravy. Bude to impuls k používání čistších paliv a úspornějších technologií," uvedl v našem vysílání Rothbauer.

Například ve Švédsku, které uhlíkovou daň už má, se "za CO2" odvádí 2,34 švédských korun (zhruba 6 Kč) z litru benzínu či nafty.

Na uhlíkové dani pracoval už Šemetův předchůdce v Barrosově první komisi László Kovács. Téma ale bylo příliš kontroverzní na to, aby se na něm komisaři shodli.

Uhlíkovou daň chtělo české ministerstvo životního prostředí navrhnout už v rámci druhé etapy ekologické daňové reformy. Nyní si chce ale počkat na finální podobu směrnice o energetickém zdanění paliv, jejíž součástí je právě zavedení daně z CO2.

Marián Vojtek, Robert Břešťan, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme