Česko nabídne práci cizincům z dalších více než 50 zemí

O práci a pobyt v Česku budou moct žádat cizinci z dalších více než 50 zemí světa. Na seznamu žadatelů o zelenou kartu přibudou během února například Rusové nebo Číňané. Povolení se týká i některých dalších asijských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stavbě (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Novým žadatelům o zelenou kartu budou nabídnuta hlavně ta pracovní místa, která jsou dlouhodobě neobsazená. Někteří odborníci mluví například o nedostatku lidí ve stavebnictví nebo zpracovatelském průmyslu.

Pro trvalý pobyt si cizinci s oblibou vybírají Prahu nebo střední Čechy, a to kvůli nižší nezaměstnanosti. V poslední době se často stěhují do Moravskoslezského kraje. Pro některé cizince je lákavý také západ Čech, konkrétně Karlovarsko, kam se nejčastěji za prací stěhují Vietnamci.

Ne všechny firmy v Česku ale rozšíření seznamu žadatelů o práci vítají. Například generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška pro Českou televizi uvedl, že pro podniky je celý proces zaměstnávání cizinců vedle času náročný hlavně kvůli složité administrativě.

Ke konci roku mělo podle statistiků trvalý pobyt v Česku necelých 200 tisíc lidí ze zahraničí. Nejvíc pracujících cizinců je z Ukrajiny, následuje Polsko a Vietnam. O zelenou kartu u nás mohou žádat - vedle občanů zemí Evropské unie - třeba Australané, Srbové nebo Makedoňané.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme