Česko nebude vetovat dohodu EU o DPH

Premiér Paroubek v sobotu novinářům oznámil, že Česko nebude vetovat unijní dohodu změnách daně z přidané hodnoty. Výsledný kompromis podle něj představuje 90, možná 95 procent toho, s čím naši zástupci do jednání šli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová bytová výstavba | Foto: Jan Rosenauer

Česká republika, Polsko a Kypr návrh dohody o DPH zablokovaly na schůzce členských zemí EU v Bruselu začátkem tohoto týdne.

Praze zatím nejvíce vadilo, že by se i podle změněného rakouského návrhu od roku 2008 zvýšila sazba DPH na bytovou výstavbu z pěti na 19 procent.

Média ve starších zemích unie věnovala jen malou pozornost tomu proč Česko, Kypr a Polsko jednání blokovaly - pouze to konstatují. Z Prahy sice přicházejí smířlivé signály - ale mnozí představitelé evropských zemí zůstávají podezřívaví.

Někteří už mluvili o ohrožení celého fungování unijního mechanismu. Například francouzský premiér Dominique de Villepin nazval rebelii tří nových členských zemí ilustrací toho, jak rozšíření z roku 2004 zablokovalo efektivní rozhodování v Unii. V projevu na konferenci v Salcburku proto vyzval k obezřetnosti při dalším rozšiřování pětadvacítky.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme