Česko se propadá v žebříčku atraktivity pro německé investory. Očekávají zhoršení ekonomiky

V žebříčku atraktivity 16 zemí střední a východní Evropy je Česko pro německé investory na třetím místě za Slovinskem a Polskem. Do roku 2018 se Česko několik let drželo na prvním místě, v dalších letech až do války na Ukrajině investoři za nejatraktivnější lokalitu považovali Estonsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, který zjišťuje náladu mezi investory a manažery.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobní hala v automobilce v Nošovicích

Důležitým ukazatelem budoucího vývoje jsou pak hlavně plánované investice, kde se také projevuje tendence ke zdrženlivosti (ilustrační foto) | Foto: Alexandr Satinský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Firmy, tedy převážně němečtí investoři v Česku, jsou podle průzkumu mnohem méně optimistické, pokud jde o vyhlídky ekonomiky na letošní rok. Pouze 19 procent z nich očekává zlepšení ekonomiky, 38 procent zhoršení, uvedla komora.

Německo je tanker, který se otáčí jen pomalu. Scholz ale provedl velký obrat, říká germanistka

Číst článek

U vlastní podnikatelské aktivity podle ní firmy vidí budoucnost optimističtěji, ve srovnání s rokem 2021 má ale jejich výhled rovněž klesající trend.

Lepší hospodářský rok očekává 36 procent firem, o 11 procentních bodů méně než v roce 2021. Zhoršení očekává 23 procent, o 11 bodů více než v roce 2023.

Co se týče výhledu vývozu, 27 procent firem očekává podle průzkumu komory jeho nárůst a 16 procent pokles.

Důležitým ukazatelem budoucího vývoje jsou pak hlavně plánované investice, kde se také projevuje tendence ke zdrženlivosti, uvedla komora. Třetina podniků podle ní chce své investice zvýšit, ale téměř čtvrtina počítá s jejich poklesem. To je nejvíce za pět let.

Snižování investic

Alarmující podle komory je, že své investice chtějí snižovat zejména firmy ze zpracovatelského průmyslu, který je klíčový pro české hospodářství.

Stejný trend platí i pro prognózu zaměstnanosti. Ta sice stále vykazuje kladné saldo 18 procent, ale i v tomto případě je výrobní sektor opatrnější než sektor služeb, zjistila komora.

Německo je zemí včerejška. Motorem evropského růstu bude střední a východní Evropa

Číst článek

Firmy se podle ní potýkají s výrazným růstem nákladů na pracovní sílu. Téměř dvě pětiny očekávají při vyrovnání inflace navýšení o výrazně více než osm procent.

Za největší rizika považuje 60 procent firem vysoké ceny energií a 57 procent náklady na pracovní sílu. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který náklady žene dál nahoru, označilo za riziko 53 procent firem, uvedla komora.

„Zvyšování těchto nákladů znamená pro firmy omezování plánovaných nezbytných investic. To považujeme za hlavní riziko pro českou ekonomiku. Pro zajištění budoucí konkurenceschopnosti je nutné výrazně zvýšit investice, zejména pro transformaci u obnovitelných zdrojů energie, elektromobility a digitalizace,“ uvedl prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Milan Šlachta.

Dobré i nedostatečné vzdělávání

Vedle našeho členství v Evropské unii a platební disciplíny jsou dlouhodobými pozitivními konstantami investiční atraktivity Česka především akademické vzdělávání, produktivita a motivace zaměstnanců a kvalita a dostupnost místních dodavatelů.

Fousek: Pro moderní energetiku v Česku chybí zákony, dělá to z nás v Evropě skanzen

Číst článek

V žebříčku 21 faktorů však firmy opět odsunuly na předposlední místo systém odborného vzdělávání a na poslední místo dostupnost kvalifikovaných pracovníků.

Firmám stále chybí úzké propojení školské teorie s praxí, což považují za zásadní pro konkurenceschopnost Česka.

„S velkými obavami vnímáme, že státní systém odborného vzdělávání se téměř nezlepšil, zatímco komunikační, technologické a digitální požadavky ve firmách se rychle mění. Tato propast se bude dále prohlubovat,“ doplnil výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer.

Průzkum se konal od letošního 13. února do 17. března mezi 137 členy komory a německými firmami podnikajícími v České republice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme