Česko objevuje geotermální energii, první elektrárna má vzniknout u Semil

Geotermální energii využívá pro vytápění a výrobu elektřiny už řada států. Nyní tento ekologický zdroj začíná zajímat i Česko. První geotermální elektrárny by mohly vzniknout u Semil a Litoměřic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geotermální elektrárna v Itálii | Foto: European Commission Audiovisual service

V Semilech právě dnes mají schůzku o financování projektu. Zpravodajský server Ihned.cz napsal, že projekt firmy Entergeo na výstavbu geotermální elektrárny posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Podle firmy by se mohlo začít vrtat zhruba do roka. Za projektem stojí zatím poněkud tajemný investor. Náklady na výstavbu jsou vysoké, má to být asi miliarda korun.

Litoměřice jednají s vládou i Evropskou komisí o poskytnutí dotace. Pokud ji získají, odhadují, že do tří let by elektrárna mohla začít fungovat. Stát by měla až dvě miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaroslav Skalický informoval o možnostech výstavby geotermálních elektráren v Česku

Zkušební vrt do hloubky přes 2 kilometry už Litoměřice mají, průzkum před 5 lety financovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplota je v této hloubce 70° Celsia, v pěti kilometrech by to podle propočtů mělo být 180° Celsia.

Geotermální elektrárna vznikne vyvrtáním dvou až tří vrtů do hloubky zhruba pěti kilometrů. Na povrchu mohou být třeba 10 metrů od sebe. Jeden vrt vede kolmo dolů, další mírně šikmo do stran, takže na konci jsou od sebe asi tři sta metrů daleko.

Kolmým vrtem se do podzemí vtlačuje studená voda, která se v podzemí pod vlivem okolní teploty kolem 180 stupňů Celsia přemění na páru. Pára je vedena dvěma dalšími vrty na povrch, kde roztáčí turbínu na výrobu elektřiny.

Průkopníkem je Island

Na rozdíl od větrné nebo solární energie nejde o stoprocentně obnovitelný zdroj. Asi po 30 letech fungování geotermální elektrárny se teplota v podzemí postupně sníží a nestačí už pro výrobu elektřiny, jen k vytápění.

Ani výkon takové elektrárny není nijak enormní, dosahuje 7 až 10 MW. Například jeden z pěti bloků uhelné elektrárny Počerady má přitom výkon 200 MW.

Využitím geotermální energie je známý hlavně Island, kde využívá geotermální energii k vytápění 90 procent obyvatel. Z geotermálních elektráren pochází také čtvrtina veškeré elektrické energie na ostrově.

Geotermální elektrárny fungují také v Itálii, staví se v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Mimo Evropu je využívají hlavně ve Spojených státech amerických či na Filipínách.

Jaroslav Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme