Málo českého ovoce. Ovocnáři volají po zavedení kontrol dovážených jablek z Polska

Čeští ovocnáři se chystají vyzvat úřady, aby zavedly kontroly zdravotní nezávadnosti u všech jablek dovážených z Polska. Vede je k tomu rostoucí počet odhalených případů jablek z Polska, které byly ošetřeny zakázanými a zdraví škodlivými postřiky. Na úterních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Polsko je největším producentem jablek v Evropě a také jejich největším dovozce do Česka.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští ovocnáři budou chtít více kontrol jablek z Polska. (Ilustrační snímek) | Foto: Nathan Hulsey | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Pokud ty případy budou nadále přibývat, nezbude nám než vyzvat státní orgány, aby se zamyslely nad tím, aby každá dodávka polských jablek měla certifikát a byla schopná spotřebiteli garantovat, že jablka jsou nezávadná,“ řekl Ludvík. Spotřebitelé podle něj mohou kvůli závadným polským plodům obecně ztratit důvěru v konzumaci jablek.

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martin Klanica ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat. A to zejména po posledním případu, kdy laboratorní analýza v Makru prodávané odrůdy Gloster z Polska odhalila pesticid propargit, který je v Evropské unii kvůli nežádoucím vedlejším účinkům zakázaný.

„Polsko skutečně začíná být vážný problém,“ řekl Klanica. V monitoringu polských jablek bude inspekce podle něj pokračovat, nevyloučil přijetí "ráznějších kroků".

Polsko má podle ovocnářů zřejmě systémový problém se zajištěním zdravotní nezávadnosti jablek. „Kontroly dovážených jablek se zatím dělají jen na malém vzorku a nejsou schopné vše postihnout,“ řekl Ludvík. Podle ovocnářů by kontrolní úřady měly, pokud možno, testovat každou šarži jablek dovážených z Polska na český trh.

Špatné citrusy

SZPI loni podrobila podrobné kontrole 1749 šarží různých druhů ovoce a zjistila 291 nevyhovujících. Většinou ovoce nevyhovělo požadavkům na jakost či nebylo správně označeno. Téměř 27 procent z 291 nevyhovujících šarží připadlo na citrusy. V devíti z 291 závadných šarží laboratoře zjistily cizorodé látky. Tři případy cizorodých látek připadly na polská jablka, dvě na německá jablka, jeden na jablka ze Španělska, jednou byly závadné meruňky z Česka, jednou hrozny z Itálie a jednou jahody z Česka.

Nebojme se pesticidů, ale nakládejme s nimi rozumně, radí rostlinolékař

Číst článek

V závěru loňského roku SZPI odhalila v odrůdách Šampion a Prince z Polska nadlimitní množství pesticidu chlorpyrifos. Ten je v Česku i Polsku pro použití v ovocnářství podle Ludvíka zakázaný.

Dovoz konzumních jablek z Polska do Česka se v posledních letech blíží 30 tisíc tun, což je asi třetina všech dovozů jablek do Česka. Česko je svou produkcí konzumních jablek soběstačné z necelé poloviny a bez dovozu se neobejde. Za loňský rok se objem dovozu odhaduje téměř 90 tisíc tun, za Polskem jsou hlavními dovozci Itálie a Nizozemsko.

Produkce jablek v Polsku v posledních letech razantně vzrostla, například v roce 2016 se dostala na 4,15 milionu tun z 1,85 milionu tun v roce 2010. Poláci tak objemem produkce daleko za sebou nechali tradiční jablečné velmoci Itálii, Francii a Německo, kde sklizně zůstávají zhruba na stejné výši.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme