Česko patří mezi podnikatelské superstáty, tvrdí studie

Česká republika patří v Evropě mezi podnikatelské superstáty. Vyplývá to ze studie banky HSBC a společnosti Future Laboratory, která vychází z hospodářských údajů a rozhovorů se zástupci podniků z řady vybraných evropských trhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatelé /ilustrační obrázek/ | Foto: Comstock Images

O označení "podnikatelský superstát" se Česká republika podle studie dělí s Polskem, Francií, Německem a Tureckem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko podle studie HSBC patří mezi podnikatelské superstáty

Ovšem zatímco Německo a Francie budou i v následujících desetiletích dominovat evropské ekonomice už kvůli velikosti svého trhu, tak země jako Česko snesou označení "menší ekonomické mocnosti".

Studie oceňuje především sílící českou ekonomiku, důraz na inovace, pružný přístup k podnikání a pokračující investice do technologií.

"Jsou tam samozřejmě určité podnikatelské subjekty, které to více využily, ať už se jednalo třeba o investice do nanotechnologe, nebo jsou to informační technologie, které byly právě v této studii akcentovány. Navíc Česká republika oproti ostatním evropským ekonomikám je možná i více flexibilní," vysvětlil mluvčí HSBC Petr Plocek.

Krizi zvládáme lépe než jinde

Zpráva, která vznikala mezi srpnem a říjnem 2009, zjistila, že Česká republika zvládla ekonomickou krizi úspěšněji, než mnohé jiné země.

"V porovnání s ostatními evropskými zeměmi šla Česká republika do recese s nízkým rozpočtovým deficitem a vláda podnikla kroky, aby fiskální situace neznemožnila další optimální a dynamický ekonomický vývoj," připomněl Plocek.

Studie porovnává kromě hospodářských údajů také rozhovory se zástupci podniků v evropských zemích a názory akademiků na hospodářské klima v celé Evropě. Petr Plocek vyzdvihuje jednu z podstatných předností českých podnikatelů:

"Česká republika si umí vybudovat a udržet místní zaměstnanecké sítě, které mohou působit i v mezinárodním měřítku. Chytře využívá kombinaci nízkých mzdových nákladů a vzdělané pracovní síly. Jinými slovy si udrží talentované zaměstnance, protože například Poláci odcházejí za prací do jiných zemí oproti České republice."

Firmy si umí držet zaměstnance

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel se závěrům zprávy nediví. Říká, že hlavní pochvala by měla směřovat podnikatelům, kteří i v době recese investovali do technologií a udrželi si zaměstnance.

"Firmy si uvědomovaly, že pokud propustí své kvalifikované pracovníky, tak potom nebudou mít toho, kdo jim pomůže firmu hnát nahoru. Je potřeba zmínit to, že to bylo dáno i podmínkami od státu, že stát se snažil ulevit firmám i ekonomicky, aby v co nejdelším časovém pásmu kvalifikovanou pracovní sílu udržely," zdůraznil Kužel.

Česká ekonomika je hodně nastavena na malé a střední firmy, což v době krize představuje výhodu, protože na rozdíl od velkých korporací dokáží rychleji reagovat na změny trhu. Naše firmy prokázaly svoji dravost a mohly by uspět v nových technologiích, konstatuje studie banky HSBC.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme