Česko podle USA zlepšilo ochranu duševního vlastnictví

Česká republika už není na seznamu zemí, které nedostatečně chrání duševní vlastnictví a trh před padělky. Spojené státy vyřadily Česko z takzvaného Watch listu, na kterém se ocitlo loni poprvé po osmi letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci policie a celní správy při kontrole tržnice

Jak řekl Radiožurnálu náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa, image republiky se zlepšilo hlavně díky uplatňování nových zákonů. Od letošního roku totiž v Česku začal platit nový trestní zákoník zvyšující postihy za porušování těchto práv a zlepšila se kontrola trhů v pohraničí.

Každopádně je to podle Tlapy po dlouhé době dobrá zpráva o české ekonomice pro zahraniční investory a podnikatele: „Mají o jeden důvod víc, aby přišli do České republiky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Krok USA je podle něj především ocenění reforem, které souvisely s tím, aby se padělatelství v Česku nerozšiřovalo. „To znamená, že jsme uspěli ve změně legislativy - nového trestního zákoníku, zákona o ochraně spotřebitele a také kontroly na tržnicích se zlepšily. A také více lidí si uvědomuje, že je nebezpečné některé výrobky na tržištích nakupovat,“ uvedl.

Prodej na tržištích

Právě za prodej na tržištích je Česko kritizováno nejvíce. „Jde o ilegální kopie CD přehrávačů a DVD. Velká skupina, která se nejen padělá v ČR, ale je sem i pašována, je oblast textilu a léků. Právě léky mohou mít zdravotní následky, proto je potřeba silná kontrola,“ uvedl ve Stalo se dnes.


Zpráva se zmiňuje také o internetovém pirátství. Podle Tlapy je ale v této oblasti situace v Česku stejná, jako v okolních zemích. „V EU se hledá způsob, jak harmonizovat postup při trestání zločinů na internetu. Není sladěn přístup evropských zemí a nejsou stejné sankce za porušování zákonů související s internetem,“ dodal Tlapa.

Podle Tlapy je pro Českou republiku vyřazení ze seznamu určitým povzbuzením a oceněním toho, že se něco povedlo. „Jak v oblasti legislativy, tak i hlídání těchto věcí. A myslím, že je to dobrý signál, protože Česká republika z toho může profitovat. Také to ukazuje, že má smysl, abychom na této věci intenzivně pracovali i do budoucna,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Katka Brezovská, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme