Česko podpoří evropská pravidla proti daňovým únikům. Babišovi se to nelíbí

Česko nakonec zřejmě podpoří nová evropská pravidla pro danění velkých firem. Podle Hospodářských novin by je měla vláda schválit nejpozději v pondělí. Novinka má platit pro všechny státy unie. Podniky by odváděly daň v té zemi, kde zisku opravdu dosáhly. Česko by tak do rozpočtu mohlo získat každoročně až šest miliard korun navíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle Evropské komise nová pravidla zabrání praktice, kdy firmy svoje zisky přelily do států, které umožňují platit nižší daně. Hospodářské noviny připomínají, že se české ministerstvo financí postavilo na konci roku proti návrhu.

„Korporátní daň je v pravomoci členských států,“ řekl tehdy deníku ministr Andrej Babiš (ANO). Odmítavé stanovisko se ale nelíbilo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD. Jeho kabinet proto resortu zadal vypracování analýzy.

„Ministerstvo v něm připouští, že návrh přispěje 'k omezení daňových úniků zejména nadnárodních skupin uvnitř EU'. Zároveň poukazuje na některé problematické body a nejasnosti, které chce v jednáních na evropské úrovni vyřešit,“ píše deník, který mají text analýzy k dispozici.

Vláda by tak měla podle zdrojů Hospodařských novin rozhodnout o tom, že Česko při jednáních s ostatními zeměmi EU bude usilovat o doladění návrhu, ale v principu je pro jeho přijetí.

Nové evropské podmínky pro danění se mají vztahovat na firmy s celosvětovým příjmem víc než 20 miliard korun. V tuzemsku je asi tisícovka takových společností, například Škoda Auto, ČEZ, O2 nebo Agrofert.

S návrhem musejí souhlasit všechny země unie. Podle diplomatů potrvá vyjednávání s nimi ještě minimálně několik měsíců.

David Černý, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme