Česko popírá, že by dalo souhlas k půjčce měnovému fondu

Česko zatím nedalo souhlas k půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu. Radiožurnálu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Popřel tak prohlášení šéfa eurozóny Jeana-Clauda Junkera. Podle něj je Česká republika mezi zeměmi, které fondu půjčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Ministři financí zemí Evropské unie o půjčce mluvili prostřednictvím telekonference. Podle Junckera je mezi zeměmi, které k ní vyjádřily ochotu, i Česko.

Naznačuje to i oficiální prohlášení vydané po telefonické schůzce. Podle něj Česko patří mezi státy, které k půjčce vyjádřily ochotu.

Kalousek to ale odmítl. O naší půjčce měnovému fondu se podle něj musí nejdřív rozhodnout v Praze. „Jasně jsme deklarovali, že česká vláda dosud nerozhodla. Zpráva, která přišla z Bruselu, je významně posunutá a nepřesná,“ zdůraznil ministr.

Země Evropské unie chtějí, aby měl měnový fond dostatek prostředků na boj s dluhovou krizí v eurozóně. Měnovému fondu hodlá půjčit celkem 200 miliard eur. Británie se už ale navyšování kapitálu odmítla účastnit.

Podle dosavadních předpokladů mělo na Česko připadnout v přepočtu skoro 90 miliard korun. Vládní ODS a Věci veřejné jsou proti české půjčce, TOP 09 ji naopak podporuje.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme