Česko přijme euro nejdříve v roce 2009
Česká republika by mohla přijmout euro nejdříve v letech 2009 či 2010. Shodla se na tom Česká národní banka a ministerstva financí a průmyslu. Jejich společný dokument musí ještě schválit vláda. Podmínkou pro přijetí eura je ozdravění veřejných financí a další reformy.
Abychom ale mohli ke společné evropské měně přistoupit, musíme podle mluvčího ministerstva Marka Zemana splnit několik podmínek. "Přistoupení k jednotné evropské měně je pro Českou republiku možné za předpokladu, že splní maastrichtská kriteria, samozřejmě s tím souvisí dosažení dostatečného stupně sblížení s ekonomikou eurozóny," uvedl Zeman.
To se ale nemůže podařit bez úspěšné reformy veřejných financí. "Podaří-li se reforma financí a veškeré další náležitosti, které jsou nutné k přistoupení k jednotné evropské měně, bude samozřejmě na konci této cesty stát referendum a konečnou tečkou by pak mělo být konečné rozhodnutí vrcholných orgánů unie o zavedení eura," dodává mluvčí ministerstva financí.
Vláda se proto v dokumentu zavázala ještě v tomto volebním období pokračovat ve fiskální reformě. Splnění maastrichtských kritérií, která znamenají držet v určitých mezích kurz, ceny, úroky a zadlužení, tak nemá být založeno na jednorázových škrtech či příjmech. Podle dokumentu má být naopak důsledkem "hlubokých strukturálních reforem".
Hlavní výhodou přijetí eura má být podle dokumentu větší stabilita prostředí pro podnikání a tím i vyšší růst ekonomiky. Výhodou je i to, že vláda bude muset udržet střednědobě vyrovnané veřejné rozpočty. Nižší by měly být úroky, z kterých mohou profitovat domácnosti. Podniky nebudou vystaveny výkyvům měny při obchodech se zeměmi eurozóny, které jsou největšími obchodními partnery.
Mezi rizika přijetí eura řadí dokument případné příliš velké dopady výkyvů ekonomiky eurozóny na domácí hospodářství při nezvratně zafixovaném kurzu. ČNB také ztratí možnost ovlivňovat inflaci a úrokové míry. Hlavní slovo bude mít Evropská centrální banka.
Analytička Markéta Šichtařová z Volksbank CZ takové načasování vítá. Euro podle ní pro nás bude tím přínosnější, čím později ho přijmeme. Příliš rychlé přijetí společné evropské měny by mohlo mít na naši ekonomiku negativní dopady. "Důsledkem ukvapeného přijetí eura by mohla být vysoká inflace. Ceny u nás jsou mnohem nižší než v eurozóně a těžko můžeme očekávat, že takový stav je udržitelný i po zavedení eura. Tím pádem by ceny v obchodech začaly rychle růst," soudí analytička.