Česko se pojistilo proti výpadkům v dodávkách ruské ropy

Česko se do roku 2015 pojistilo proti výpadkům v dodávkách ruské ropy ropovodem Družba. Státní společnost Mero dnes prodloužila smlouvu s firmou TAL, která umožní zvýšení dodávek do tuzemských rafinérií přes Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mero (mezinárodní ropovody). Iilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jak Radiožurnálu řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), tato smlouva je pro energetickou bezpečnost Česka velmi významná.

„Zajišťujeme si do budoucna dodatečné kapacity pro mimořádné výpadky dodávek hlavním ropovodem Družba a tato dohoda nám umožňuje využít volné kapacity ropovodu TAL, a vyřešit tak případně krizovou situaci tím, že dodávky přijdou ropovodem IKL,“ uvedl Kocourek.

Jak doplnil ředitel pro strategický rozvoj společnosti Mero Libor Lukášek, objem využití této možnosti závisí na volné kapacitě ropovodu TAL.

„V zimních měsících je volná kapacita vyšší než v měsících letních, takže se domníváme, že bychom za standardních podmínek měli být schopni se se společností TAL dohodnout na vykrytí výpadku přes ropovod Družba,“ řekl Lukášek.

Podle ruského tisku se ruská společnost Transněfť chystá varovat zákazníky v Česku, na Slovensku a v Maďarsku před možnými výpadky v dodávkách ropy přes ropovod Družba během nadcházející zimy. Důvodem je přeprava venezuelské ropy z oděského přístavu jednou z větví ropovodu Družba do Běloruska.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme