Česko se připravuje na případnou plynovou krizi

Česko se připravuje na nedostatek plynu. Předseda ruské vlády Vladimír Putin upozornil Evropskou unii na riziko výpadků v jeho dodávkách. Podle něj má Ukrajina problémy s platbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naplněné zásobníky plynem | Foto: Tomáš Adamec

Českých domácností by se ale případná plynová krize neměla výrazně dotknout.

"V Česku jsme na to byli připraveni i v letošním lednu. Měli jsme plné podzemní zásobníky plynu. Máme rovněž koncepční opatření, která jsou vhodná a pomáhají řešit krizi především reverzním chodem plynárenské soustavy," potvrdil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáš Hüner.

Podle něj by problémy z hlediska dodávek plynu být neměly, pokud ovšem nebudou trvat extrémně dlouho.

Zásobníky na 100 procent

Na možné problémy v dodávkách plynu se začal připravovat například i RWE Transgas, a to hned po lednové krizi, kdy ruský obchodník nejprve omezil a pak dokonce zastavil dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Vzhledem k tomu, že obchodní vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou stále nejsou uspokojivě vyřešeny, je opatrnost na místě. RWE Transgas proto naplnil své podzemní zásobníky plynu na sto procent. Plnit je začal průběžně už po skončení zimní sezóny a svého cíle dosáhl na začátku října.

Radek Pavlovič, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme