Česko si polepšilo v seznamu nejsvobodnějších ekonomik světa. Obsadilo 42. místo

Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. V žebříčku kanadského institutu Fraser si v seznamu 152 sledovaných zemí polepšila oproti minulým výsledkům o deset míst. Na vrcholu žebříčku je Hongkong, nejméně svobodná je Venezuela. Slovensko si pohoršilo o devět míst a skončilo čtyřicáté páté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, ekonomika, kalkulačka | Foto: Free Digital Photos

„Hongkong je dle našich kalkulací jednoznačně ekonomicky nejsvobodnější zemí světa. Aktuálně probíhající protesty v Hongkongu ilustrují, že si tamní obyvatelé velmi dobře uvědomují potenciální ztráty, pokud by byly porušeny zásady právního státu a rovného zacházení se všemi občany,“ uvedl jeden z autorů studie Fred McMahon z Fraser Institute.

V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Finsko na desátém místě. USA a Velká Británie se umístily na 12. místě. V první dvacítce zemí je dále například Nový Zéland, Gruzie, Irsko, Peru a Malta.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2012. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 152 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

„Vývoj pozice České republiky je samozřejmě velmi pozitivní. Při interpretaci výsledku je si ale nutné uvědomit, že do velmi složitých zjišťování statistických údajů u 152 zemí světa, jejich verifikace a následné kalkulace vstupují data z roku 2012,“ poznamenal Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz.

„Tento letošní výsledek je tedy ještě počinem Nečasovy vlády a zároveň, v dobrém slova smyslu, hozenou rukavicí současné vládní koalici,“ dodal Schwarz.

Ekonomická svoboda v 152 zemích světa | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme