Výroba aut v Česku klesla ke konci dubna o pětinu, příčinou je válka na Ukrajině i pandemie

Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce meziročně klesla o 20,3 % na 361 349 vozů. Pokles způsobily problémy v dodavatelských řetězcích v souvislosti s válkou na Ukrajině a bojem s pandemií v Číně.

Praha (Aktualizováno: 12:31 18. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba auta (ilustrační foto)

Výroba auta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V samotném dubnu výroba klesla o čtvrtinu na 92 259 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Jedinou rostoucí značkou byla nošovická Hyundai, která zvýšila produkci o 14,9 % na 103 901 vozidel. Škoda Auto vyrobila ve svých tuzemských závodech 211 359 vozidel, což je pokles o 30,8 %. Kolínský závod Toyoty vyrobil 46 089 automobilů, tedy o 20,1 % méně.

Vozidel s elektrickým pohonem bylo vyrobeno 36 769, což představuje meziroční pokles o 14 %. Jejich podíl na celkové produkci se tak dlouhodobě drží na úrovni deseti procent.

O čtvrtinu méně než loni. Provozní zisk Škody Auto v první části roku klesl o 2,7 miliardy korun

Číst článek

„V segmentu osobních vozidel došlo vyjma firmy Hyundai během dubna k dalšímu výraznému poklesu výroby. Na vině není klesající poptávka po nových autech, ale složitá geopolitická situace i proticovidová opatření v Šanghaji, která je centrem čínského automobilového průmyslu. Kombinace těchto faktorů komplikovala automobilkám výrobu,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

„Například produkce elektrického Enyaqu se kvůli přerušení dodávek kabelových svazků z Ukrajiny rozběhla až v posledním dubnovém týdnu a ani kolínská Toyota se bohužel nevyhnula přerušení výroby klíčového modelu Yaris,“ dodal.

Produkce autobusů vzrostla podle sdružení meziročně o 16,2 % na 1655 vozidel. Největší tuzemský výrobce, Iveco, vyrobil 1490 autobusů, tedy o 15,1 % více. Rostla také produkce společnosti SOR Libchavy na 146 autobusů, což je o 17,7 % více než za stejné období loni.

Vyšší než v loňském roce je také produkce motocyklů. Jawa Moto zvýšila meziročně výrobu o 146 % na 888 strojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme