Pohonné hmoty na 30 dní. Správa rezerv po jednání zveřejnila aktuální stav českých zásob ropy

Česko má v současnosti po přerušení dodávek ropovodem Družba pokryty zásoby pohonných hmot na příštích 30 dní. Po pondělním jednání poradní skupiny to oznámil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Distributoři podle něj navýšili dovozy nafty vlaky ze zahraničí. Poradní skupina také doporučila vládě uvolnit nouzové zásoby ropy pro rafinerii v Litvínově.

Praha (Aktualizováno: 15:17 29. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovodem Družba do Česka již několikátý den nic nepřitéká (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v rozhovoru řekl, že poskytnutí ropy pro Unipetrol ze zásob projedná kabinet. Firma má podle něj nyní zásoby sirné ruské ropy pro svou rafinerii v Litvínově asi na pět dní.

Kolik ropy Unipetrol ze státních rezerv vezme, nechtěl budoucí ministr uvést, dokument je podle něj v utajeném režimu.

Do Česka od pátku ropovodem Družba neteče žádná ropa, evropské státy ji odmítly přijmout kvůli jejímu znečištění organickým chloridem.

„Ze strany rozhodujících distributorů jsme byli ujištěni, že v tuto chvíli jsou objednávky a zásoby dostatečné. Není v tuto chvíli žádná obava k nějakým cenovým pohybům nebo k nějaké situaci, že by na nějaké čerpací stanici neměl být dostatek zásob,“ řekl Švagr. Situace je podle něj nicméně neustále monitorována, pracovní skupina by se měla znovu sejít na konci příštího týdne.

Nouzové zásoby

Kromě komerčních zásob má Česko také zásoby ropy a ropných produktů ve státních rezervách, které teď činí asi 84 dní. V polovině dubna Švagr uvedl, že nouzové zásoby ropy a ropných produktů v Česku ke konci března meziročně klesly zhruba o tři dny na 83,71 dne průměrných čistých denních dovozů. Česko tak už třetí rok neplní směrnici EU, podle které má být zásoba na 90 dní.

Bude třeba nasadit cisterny? Ropovod Družba se musí vyčistit a litvínovská rafinerie má zásobu na 7 dní

Číst článek

V pátek Švagr uvedl, že v ropovodu Družba se nachází 250 tisíc až 300 tisíc tun kontaminované ropy. Dovoz ruské ropy ropovodem kvůli jejímu znečištění zastavily už ve čtvrtek Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko. Za pozitivní zprávu předseda SSHR označil to, že Unipetrol má v ropovodu na cestě ještě asi 50 tisíc tun ropy, které se nachází před kontaminovanou ropou.

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že poskytnutí ropy pro Unipetrol ze zásob projedná v pondělí vláda. Firma má podle něj nyní zásoby sirné ruské ropy pro svou rafinerii v Litvínově asi na pět dní. 

Zpracování jen v Litvínově

Unipetrol v Česku provozuje vedle litvínovské rafinerie také rafinerii v Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává však pouze rafinerie v Litvínově. Roční kapacita obou českých rafinerií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá téměř šest milionů tun.

Kralupská rafinerie naopak zpracovává nízkosirné ropy přepravované do Česka z italského Terstu přes Ingolstadt ropovodem IKL, který byl uveden do provozu v lednu 1996. Podle odborníků však lze tuto ropu použít v Litvínově jen velmi obtížně.

Objem ropy dodané do Česka zveřejňoval státní správce ropovodů Mero do doby, než se Unipetrol stal v roce 2015 jediným vlastníkem někdejší České rafinérské. V roce 2014 bylo do Česka dodáno 7,48 milionu tun ropy, z toho ropovodem Družba 3,85 milionu tun. Organický chlorid se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ho od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme