Česko stále zůstává oblíbeným místem zahraničních investorů

Příliv zahraničních investic do Česka se loni téměř dvojnásobil. Podle České národní banky se jedná o nárůst z předloňských 59 miliard na téměř 115 miliard korun. Ve skutečnosti je ale objem nových zahraničních investic mnohem menší, než se na první pohled zdá, protože více než polovina zahraničních investic připadá na takzvané reinvestice, čili investice firem, které už u nás působí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Tyto zisky dosáhly 66 miliard korun, tedy téměř 60 procent celkové sumy. Podle mluvčí agentury Czechinvest Jany Víškové je ale takové reinvestování pro naši ekonomiku jednoznačně pozitivní.

"Vysoký podíl reinvestovaných zisků dokazuje, že investoři věří české ekonomice a vydělané peníze utratí opět v České republice. Například vybudují další závod nebo sem přesunou své výzkumné a vývojové aktivity, a tak vznikají další pracovní místa nejen pro dělníky, ale i pro absolventy škol," uvedla Víšková.

Příznivá čísla jsou podle Víškové důkazem toho, že Česko v tvrdé konkurenci s ostatními zeměmi střední a východní Evropy investorům stále nabízí výhody v podobě geografické pozice, dopravní infrastruktury a kvalifikované pracovní síly. "Celkově loňský příliv investic udržel Českou republiku na špici přílivu investic na hlavu v regionu střední a východní Evropy," poznamenala Víšková.

Nejvíce investic do Česka přichází z Německa a Rakouska. Na špičce žebříčku je také Nizozemsko, kde je kvůli daňovým výhodám registrovaná řada firem z celé Evropy. Polovina všech investic směřovala do zpracovatelského průmyslu, zejména do kovodělného průmyslu a výroby automobilů. Hodně investic směřovalo také do výstavby nových poboček obchodních řetězců.

Zatímco v posledním čtvrtletí směřovaly do Česka investice za 23,4 miliardy korun, tuzemské přímé investice v zahraničí se v posledním čtvrtletí vyhouply na 10,9 miliardy korun. To podle ČNB souviselo s koupí bulharských elektrárenských firem společností ČEZ. V nižší míře investovaly české firmy v Indii, což se týkalo výroby automobilů, a na Slovensku.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme