Česko uzavřelo další evropskou kapitolu - daně

Česká republika uzavřela další kapitolu vstupních rozhovorů s Evropskou unií. Hlavní vyjednavač Pavel Telička dnes v Bruselu ukončil jednání o kapitole s názvem Daně, a tím naskočilo skóre uzavřených oblastí na dvaadvacet ze třiceti. Pro budoucí aplikaci daňových předpisů EU si Česká republika vyjednala tři přechodná období a dvě stálé výjimky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Telička Českému rozhlasu řekl, že Evropská unie v kapitole daně přijala většinu žádostí o přechodné období. Česko tak dostalo možnost během tří let postupně zvyšovat spotřební daň na cigarety. Znamená to, že pokud vstoupí v roce 2004, měla by zvýšit tuto daň do konce roku 2006 na 57 procent ceny nejběžnějšího druhu cigaret. Další rok bude mít na to, aby v souladu s novou legislativou unie splnila dodatečný požadavek, že tato daň nesmí klesnout pod 64 eur (2300 Kč) za 1000 cigaret.

Patnáctka dále přiznala ČR přechodné období pro uplatnění předepsané daně z přidané hodnoty z ceny otopu pro domácnosti a ze stavebních prací za účelem bydlení. Do konce roku 2007 tak bude možné uplatňovat dosavadní pětiprocentní sazbu DPH, která se teprve poté zvedne na vyšší sazbu, jež bude v té době v platnosti. Podle předpisů EU musí převyšovat 15 procent.

Vyšší daně se nemusejí obávat domácí výrobci slivovice a dalších ovocných destilátů. Unie totiž souhlasila s trvalou vyjímkou na nižší zatížení - místo předepsaných 235 korun z litru budou nadále platit 90 korun.

Telička tvrdí, že do konce roku je možné uzavřít jednání o dlaších dvou kapitolách - justici a vnitru - a také o energetice. Jednání o energetice závisí na výsledku zítřejšího summitu premiéra Zemana a rakouského kancléře Schüssela v Bruselu, kde se má rozlousknkout spor o Temelín. Telička věří, že se to podaří. Vůle je podle něj na obou stranách.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme