Česko v čerpání fondů EU zaostává za ostatními nováčky

Česká republika zatím dokázala využít jen necelou polovinu z fondů Evropské unie určenou na léta 2004 až 2006. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila Evropská komise. Hůř si z novějších členských zemí vedl jen Kypr a Lotyšsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Česko využilo zatím 46 procent z prostředků, které mohlo získat v letech 2004 až 2006. Takové jsou informace Evropské komise.

Peníze na zmíněné období mohou sice členské země EU čerpat až do konce příštího roku, komisařka pro rozpočet Dalia Grybauskaite však varuje: "Lhůta brzy vyprší a především nové členské země mají problém administrativně zvládnout pomoc z unijních fondů."

Česko obsadilo nelichotivou osmou příčku z deseti zemí. Méně peněz dokázal získat jen Kypr a Lotyšsko. Sedmé Slovensko vyčerpalo 55 procent z peněz, na které může dosáhnout.

Podle komisařky Grybauskaite je důležité, aby zejména nové členské země tuto zprávu vyslechly a považovaly ji za důrazné varování. V letech 2007 až 2013 má i Česká republika možnost získat několikanásobně víc peněz, zatím se ale stále potýká s administrativními problémy, aby vůbec byla schopná v Bruselu přesvědčit, že ví, na co peníze použít.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme