Čeští vinaři hlásí až o třetinu nižší úrodu než loni. Problémy způsobili špačkové a hraboši

Čeští a moravští vinaři odhadují letošní sklizeň hroznů na zhruba 70 až 80 tisíc tun. Bude tak nejspíš nejnižší za poslední tři nebo čtyři roky. Jen oproti loňsku podle nich bude nižší o třetinu, a to převážně kvůli špačkům a hrabošům, píše deník E15.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinnou révu na jihu Moravy chrání proti špačkům sítě (ilustrační foto) | Foto: Štěpánka Kadlečková | Zdroj: Český rozhlas

Například podle ředitele vinařství Château Valtice Davida Šťastného byly letos nálety špačků ničivější než loni.

Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec už dřív odhadl škody na miliony korun. Deník E15 píše, že nálet špačků dokáže za pár minut zlikvidovat až osmdesát procent úrody.

Změna klimatu dopadne na vinice, během 20 let se na Moravě přestane dařit Chardonnay či Müller Thurgau

Číst článek

Odstřel ptáků ale není možné použít na všech vinicích a navíc je drahý. Stejně jako ochranné sítě, které se používají na nejcennějších vinicích v zahraničí. Čeští vinaři tak často používají plynová děla, která špačky odhánějí hlukem.

Problémy vinařům způsobili i přemnožení hraboši. Letos podle Vinařské unie na některých místech až statisícové. Útočili na kořeny révy a částečně i na zralé hrozny. Deník píše, že za propad sklizně může i mimořádně velká úroda v loňském roce. Vinohrady totiž loni vydaly 104 tisíc tun hroznů a po takovém výkonu si podle unie potřebovala půda odpočinout.

Ministerstvo zemědělství podle mluvčího Vojtěcha Bílého o kompenzacích pro vinaře neuvažuje. Vinaři oslovení deníkem se ale ani přes menší úrodu nechystají zdražovat.

Vendula Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme