Česko vyčkává s podáním civilní žaloby v kauze Mostecké uhelné

Česko má v záloze připravený i další možný postup v kauze blokovaných přibližně 12 miliard korun ve Švýcarsku kvůli privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Ministerstvo financí se na konci loňského roku odvolalo proti rozhodnutí švýcarského soudu, který odmítl prodloužit lhůtu pro přihlášení do probíhajícího trestního řízení poté, co ji Česká republika promeškala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že o tomto odvolání by mělo být rozhodnuto do konce února.

„Máme jedno podání o prominutí lhůt a nějaké další podání dáme neprodleně po rozhodnutí odvolacího soudu, ať už bude kladné či záporné,“ uvedl.

Konkrétnější Kalousek být nechtěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Českého rozhlasu Pavel Polák mluví ze Švýcarska o případu Mostecké uhelné v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Nechci se dostat do situace, že rozvinu v novinách spekulace, co uděláme když, a co neuděláme když. Jsme připraveni, pracujeme paralelně na několika dokumentech. Na základě rozhodnutí švýcarského odvolacího soudu dáme podání a, b, c, podle toho, jak rozhodnou švýcarské orgány,“ sdělil ministr financí.

Vicepremiérka Karolína Peake ale naznačila, že kromě civilní žaloby existuje podle švýcarského práva další způsob, jak se domáhat náhrady škody nejen z pozice poškozeného. Možné je prý škodu vyčíslit a připojit se jako civilní účastník vedle trestního řízení.

Za promarnění lhůty v kauze Mostecké uhelné mohou lidé z ministerstva financí

Číst článek

Švýcarské státní zastupitelství v Bernu, které případ vyšetřovalo šest let, od roku 2005, uzavřelo vyšetřování v říjnu loňského roku s tím, že v případě Mostecké uhelné došlo k praní špinavých peněz a falšování dokumentů, což nejsou žádné nové objevy, to se ví.

Na konci října předalo případ k trestnímu soudu na jihu Švýcarska a teď se v podstatě očekává, kdy soud zahájí líčení. Žádné pevné datum oficiálně ještě nebylo stanoveno, podle neoficiálních informací by to mohlo být někdy na jaře, nejspíš v dubnu.

Pospíšil: S civilní žalobou v kauze Mostecké uhelné nemůžeme otálet

Číst článek

Martin Drtina, Pavel Polák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme