Česko vyprodukuje méně masa, prasata se spíše vyvážejí. Mléko zdražilo o čtvrtinu, ukazuje statistika

Ve druhém čtvrtletí pokračoval pokles výroby masa, která se meziročně snížila o 3,4 procenta na 110 736 tun. Důvodem byla hlavně nižší produkce hovězího a vepřového. Nákup mléka se zvýšil o 7,7 procenta na 748 milionů litrů, jeho cena vzrostla o 26,1 procenta na průměrných 8,28 Kč/l. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Produkce masa ve 2. čtvrtletí meziročně klesla o 3,4 procenta na 110 736 tun, hlavně kvůli nižší výrobě hovězího a vepřového. Nákup mléka rostl. | Foto: Kelly Sikkema | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Podle Agrární komory ČR se počet poražených prasat snížil i kvůli zavření některých jatek v ČR, do zahraničí se tak vyváží více živých zvířat.

Produkce hovězího ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesla o 8,1 procenta. Poraženo bylo 55 200 kusů skotu, což je o 7,4 procenta méně než loni. Výroba hovězího se nejvíce snížila v kategorii krav. „Tato skutečnost však svědčí o menší míře jejich vyřazování z chovu s cílem zabezpečit dostatečný počet telat pro další chov,“ uvedli statistici.

Podle tajemníka Agrární komory Jana Doležala má snížení počtu porážek hovězího skotu několik důvodů. „Za prvé se jedná o stagnující poptávku po hovězím mase, která je společná celé Evropské unii, a kterou navíc umocnil navyšující se počet porážek dojných krav v souvislosti s mléčnou krizí v předchozím roce,“ řekl. Také se podle něj zvýšila výkupní cena mléka.

Více vyvážejí živá prasata

Počet poražených prasat klesá dlouhodobě, letos to ve druhém čtvrtletí bylo o pět procent na téměř 600 tisíc kusů. Zhruba o čtvrtinu klesly porážky prasnic. Celkově bylo vyrobeno 53 745 tun vepřového masa, což je pokles o 6,6 procenta. „Co se týče porážek prasnic, v minulém roce byl zaznamenán zvýšení zájem o selata, a proto se i prasnice porážely výrazně méně. Některé porážky v Česku navíc ukončily činnost a zvýšil se tak vývoz živých zvířat z republiky, kde jsou pak zvířata také poražena,“ dodal Doležal.

Výroba drůbežího masa naopak vzrostla o 3,2 procenta na 40 402 tun.

Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu se meziročně mírně zvýšily u býků, krav, jalovic i telat. Jatečná prasata zdražila o 27,4 procenta. Jatečná kuřata byla cenově o 3,6 procenta pod loňskou úrovní.

Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu s živými zvířaty ve 2. čtvrtletí byla bilance kladná u všech tří sledovaných druhů. Naopak zahraniční obchod s masem vykázal zápornou bilanci, a to u hovězího, vepřového i drůbežího. Dovážené maso pochází nejčastěji z Polska a Německa, vyvážené maso míří většinou na Slovensko.

„Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se meziročně dále navýšil, a to na 203.128 tun,“ uvedl ČSÚ. Dovoz klesl o 14,3 procenta, vývoz vzrostl o 2,4 procenta. Největší podíl na sníženém dovozu i zvýšeném vývozu měly mléko a smetana. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme