Českou korunou se platí dvacet let, v oběhu je od 8. února 1993

Už dvacet let platíme českou korunou. Do oběhu se dostala jenom několik týdnů poté, co vznikla samostatná Česká republika. Měnová odluka Česka a Slovenska proběhla v noci ze 7. na 8. února 1993.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle vyjádření některých politiků a ekonomů by se česká koruna mohla s nadsázkou přirovnat k dvacetileté dívce, která má nejlepší roky stále před sebou.

Například guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že koruna má pozici stabilní, důvěryhodné a světově uznávané měny.

V době procesu rozdělení měn byl předsedou vlády nynější prezident Václav Klaus. Ten považuje opuštění jedné měny, tedy té československé, a přijetí české, za úspěch.

Jak uvedl na dnešní konferenci k 20. výročí České národní banky, k tomuto procesu došlo plynule. Tehdejší měnovou odluku dává za příklad dnešním evropským debatám o budoucnosti eura. Výsledný hospodářský efekt může být podle něj pozitivní i přes nezbytné náklady na měnovou odluku.

„Naše měnová odluka je důkazem, že takový zdánlivě zcela výjimečný a vysoce nestandardní krok lze uskutečnit. Je naprostou nepravdou, že rozdělení měny musí mít katastrofické následky,“ uvedl Klaus.

Nejsilnější byla česká měna v roce 2008

Ve své dosavadní historii byla česká koruna nejsilnější před pěti lety. Proti evropské měně se dostala pod hranici 25 korun za euro v létě 2008. Bylo to krátce před pádem americké banky Lehman Brothers, po jejímž krachu se celý finanční svět ocitl na pokraji katastrofy.

Například 19. června odpoledne se dokonce přiblížila k 24 korunám a zdálo se, že pokoří i tuto úroveň. Nakonec uzavřela obchodování mírně nad ní.

Federativní desetikoruny s portréty Masaryka, Rašína a Štefánika, které byly v oběhu v letech 1991 až 1993 | Foto: ČTK

Někteří analytici ale o koruně v té době mluvili jako o nejrychleji rostoucí měně na světě. Dolar se ve stejnou dobu obchodoval za 15 korun a 40 haléřů.

Co se týče současného vývoje české měny, oproti včerejšímu dni posiluje, ale zdaleka není na úrovních, na kterých byla před čtyřmi nebo pěti lety. Euro se obchoduje za 25 korun a 24 haléřů. Dolar za 18 korun a 61 haléřů.

bre, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme