Česku bude chybět černé uhlí. Odběratelé se poohlížejí v Rusku nebo zámoří

V Česku bude chybět černé uhlí, informuje deník E15. Důvodem je útlum těžby společnosti OKD a polských dolů. Odběratelé tak před zimou musí hledat nové dodavatele v Rusku nebo zámoří. Těžební společnost OKD se ale brání, že svoje zakázky vůči zákazníkům plní.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černé uhlí (ilustrační foto) | Foto: benscherjon/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Černého uhlí je v Česku málo už od konce loňského roku. Těžební firma OKD letos v prvním pololetí vytěžily o téměř dvacet procent méně než za stejné období v loňském roce, uvádí deník E15.

V březnu se navíc zavřel důl Paskov. V létě pak byla těžba nižší už o třicet procent. A situace se ještě bude podle deníku E15 v dalších letech zhoršovat. OKD totiž plánuje uzavření dalších dvou dolů.

Zdař Bůh, loučí se OKD s horníky. V Dole Paskov skončila těžba

Číst článek

Podobný problém mají i v sousedním Polsku, které Česku slouží jako druhý hlavní dodavatel paliva. Za první tři čtvrtletí se v Polsku těžba snížila meziročně o šest procent. I tam budou příští rok kvůli pravidlům Evropské unie ztrátové doly zavírat.

Problémy s dodávkami hlásí jeden z velkých spotřebitelů energetického černého uhlí, firma Veolia.

„Stále dáváme přednost regionálnímu dodavateli, tedy společnosti OKD, která byla vždy hlavním dodavatelem, ale jednáme i s dalšími dodavateli. Bohužel nižší produkce uhlí zasahuje do topné sezony, kdy je poptávka po uhlí nejvyšší,“ uvádí technický ředitel Veolie Marcel Vrátný s tím, že výpadky tepla ze severomoravských tepláren nehrozí.

Už teď se na Ostravsko vozí uhlí z Ruska. A velké ocelárny jako ArcelorMittal a Třinecké železárny dovážejí uhlí také ze zámoří. Kvůli možným výpadkům v dodávkách navíc plánuje společnost ArcelorMittal vybudovat polní skládku na 200 tisíc tun uhlí, aby zachovala plynulou výrobu.

Při stabilních dodávkách z OKD stačilo mít zásoby zhruba na deset dnů, v případě zásobování ze zámoří je ale potřeba mít rezervy alespoň na měsíc.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme