Český export do Ruska dál klesá. Nejvíc to pociťuje strojírenství

Objem českého vývozu do Ruska se do července tohoto roku meziročně snížil téměř o třetinu, na 45 miliard korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard korun. Pokles souvisí s krizí na Ukrajině i s horší ekonomickou situací Ruska. Nejvíc je postiženo české strojírenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strojírenský průmysl | Foto: Tomáš Adamec

Vyplývá to z dokumentu ministerstva průmyslu a obchodu, který dnes na začínajícím Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně schválila vláda.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD připomněl, že zhoršení ekonomické situace v Rusku má na Česko i jiné dopady:

„Zaznamenali jsme například v oblasti turistického ruchu poměrně velký výpadek ruské klientely, která byla zvyklá v minulých letech do České republiky jezdit. Už delší dobu se snažíme podnikat kroky, které by vedly k tomu, aby tato ruská klientela byla alespoň z části nahrazena klientelou z Číny.“

Ministři se dnes také domluvili, že budou víc podporovat technické vzdělávání.

„Pokládám za velmi důležité, aby tady existovala lepší spolupráce mezi firmami a mezi středními odbornými školami. Aby kraje, které jsou nejčastěji zřizovateli těchto škol, ve spolupráci s ministerstvem školství hledaly možnosti, jak zkvalitnit výuku tak, aby absolventi našli mnohem lépe své místo na trhu práce,“ uvedl Sobotka.

Vybrané komodity vývozu ČR do Ruska 2014-2015 | Foto: ČTK

Lenka Jansová, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme