Český průmysl i stavebnictví se v září propadly

Průmysl i stavebnictví v České republice v září propadly. Informoval o tom Český statistický úřad. Průmyslová výroba v září meziročně klesla o 7,1 procenta. Ještě v srpnu to bylo jen o něco málo přes tři procenta. Propad stavebnictví se v devátém měsíci prohloubil na 10,6 procenta. Srpnový pokles byl přitom pouhých 4,7 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmysl v okolí Ostravy | Foto: Tomáš Adamec

„Na první pohled by se mohlo zdát, že výkon českého průmyslu se vrací někam zpět do roku 2009, kdy průmyslová produkce výrazně klesala, nicméně aktuálně tomu tak není. Průmysl sice mírně zpomaluje, klesá, ale když se podíváme na výsledky podrobněji, tak na první pohled hrozivě vypadající výsledky za září nejsou ve skutečnosti až tak hrozné,“ říká Radek Matějka, ředitel Odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky na ČSÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějších statistických datech mluvil na Rádiu Česko Radek Matějka, ředitel Odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky na ČSÚ

Podle něj tento vývoj ovlivnil nestejný počet pracovních dnů. V letošním září bylo o dva pracovní dny méně než v loňském.

„Kdybychom očistili tento vliv, tak by pokles průmyslové produkce byl menší, a to zhruba o 2,5 procenta,“ pokračuje Matějka.

K poklesu průmyslové produkce za září nejvíce přispěla výroba aut, následovaná kovodělným průmyslem. Mírný růst byla naopak zaznamenán u výroby chemických látek a přípravků.

„Další vývoj českého průmyslu bude záviset na zahraniční poptávce. Dále na výkonu klíčových odvětví, jako je výroba aut. Když se podíváme na vývoj nových zakázek, které sledujeme, tak lze usuzovat, že český průmysl nebude mít v následujících měsících na růžích ustláno. Do výsledků do konce roku do toho promluví také nestejný počet pracovních dnů, stejně jako tomu bylo v září,“ dodává Matějka.

Tomáš Pavlíček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme