Český průmysl se v květnu vrátil k vysokému růstu

Český průmysl se v květnu vrátil k dvoucifernému růstu. Průmyslová výroba meziročně vyskočila o 15 procent po dubnovém zvýšení o necelých 5 procent. K růstu nejvíc přispěla výroba aut a strojů. Dolů naopak výkon tuzemského průmyslu táhla produkce počítačů a elektronických a optických přístrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

V dalších měsících už ale nemůžeme očekávat tak vysoký růst výroby. „Nedá se do budoucna očekávat, že růst průmyslu vydrží na dvouciferné úrovni. Růst průmyslu bude určitě zpomalovat, nicméně průmysl je v současné době dobře našlápnutý a bude i nadále pověstnou mašinou, která potáhne českou ekonomiku,“ řekl analytik GE Money Bank Petr Gapka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek ve Světě o jedné.

Dodal, že tuzemský průmysl táhne hlavně ekonomické oživení u našeho západního souseda. „Průmyslovou produkci u nás táhne hlavně Německo. Je to vidět i na nových objednávkách, kdy nové objednávky ze zahraničí vzrostly o víc jak 10 procent, zatímco nové objednávky v průmyslu z České republiky poklesly o téměř 4 procenta,“ zdůraznil Gapka.

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek vidí příčinu průmyslového růstu i jinde. „Podobný výkyv jsme nezaznamenali jen v Česku, ale je možné ho dát do souvislosti s katastrofou v Japonsku. Přerušení výrobního řetězce kvůli chybějícím součástkám zastavilo globálně v dubnu výrobu a květen byl naopak ve znamení opětovného náběhu,“ vysvětlil.

Nedařilo se naopak stavebnictví, které pokleslo meziročně o 5 procent. „Tento sektor doplácí na velmi slabou domácí poptávku. Zde hraje roli i demografický faktor. Silné ročníky do bydlení zainvestovaly už před krizí. Neinvestují ani firmy. Významnou roli hrají i rozpočtové škrty,“ upřesnil Jan Vejmělek.

Počet dokončených bytů klesl v květnu o pětinu. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici pak očekávají růst průmyslu za celý letošní rok okolo 8 procent.

Tomáš Medek, Martina Mašková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme