Český průmysl v červenci zrychlil růst, hlavně díky autům

Česká průmyslová výroba pokračuje v růstu. V červenci se meziměsíčně zvýšila o tři desetiny procentního bodu na 8,6 procenta. Lepší čísla vykázal průmysl i v porovnání s loňským červencem. Tehdy výroba rostla o necelá tři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Průmyslu už jako tradičně nejvíc pomohlo automobilové odvětví. V červenci se výroba všech aut meziročně zvýšila o víc než 45 procent.

Srovnání produkce ale nemusí nutně vypovídat o výrazném oživení tohoto průmyslového sektoru. Podle Českého statistického úřadu mohly výsledky za prázdninové měsíce ovlivnit například přesuny celozávodních dovolených mezi červencem a srpnem.

Kondice českého průmyslu je ale i tak dobrá, potvrzuje analytik České spořitelny Jan Šedina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká průmyslová výroba pokračuje v růstu. Nejnovější data statistiků rozebral redaktor Jan Beneš

„Oslabení růstu průmyslu, kterého jsme svědky v Německu, potažmo v celé Evropské unii, se nijak zvlášť neprojevuje na české ekonomice. Automobilkám se daří dobře, především právě díky silné poptávce ze zahraničí, ze západní Evropy.“

Průmysl celkově těží z přílivu zakázek, které podle Petra Smutného z poradenské společnosti PwC přineslo ekonomické oživení. V následujících měsících se podle něj ukáže, jak velký dopad přinesou dopady evropských i ruských sankcí.

Zásadní bude i vliv ekonomik eurozóny, včetně největšího obchodního partnera Německa. I tam je zatím průmysl na vzestupu. V červenci se výroba oproti minulému měsíci zvýšila téměř o dvě procenta. To byl nejlepší výsledek za víc než dva roky. Podle hlavního ekonoma společnosti Era Jana Bureše pomohlo k růstu například stavebnictví.

„Poslední tři čtyři měsíce opravdu byly zklamáním především kvůli špatnému výkonu stavebnictví a to se v posledním měsíci trochu otočilo. Ne že by se stavebnictví stalo motorem průmyslu v tomto roce, ale přestalo padat a začíná se stabilizovat. A to je jeden z hlavních důvodů, proč ta čísla jsou o něco lepší,“ vysvětluje Bureš.

Průmysl je motorem nejenom české, ale i německé ekonomiky. Německý hrubý domácí produkt se ale ve druhém čtvrtletí snížil o 2 desetiny procenta. Někteří ekonomové se obávají, že HDP klesne i ve třetím čtvrtletí. Pokud se tak stane, Německo by se dostalo do hospodářské recese. Přesto někteří odborníci věří, že se největší evropské hospodářství dalšímu poklesu vyhne.

„Vyhlídky podnikatelů jsou velice slušné. A když se díváme na to, co táhlo německé hospodářství dolů ve druhém kvartále, tak to byly především investice podniků, které rostly poměrně svižně na začátku roku. Svým způsobem šlo o jistou kompenzaci poměrně rychlého nástupu do roku 2014. Důležitý faktor, který v tuhle chvíli stabilizuje německou ekonomiku, ne potřeba domácností,“ dodává Jan Bureš.

Ochota Čechů utrácet opět roste

Chuť utrácet mají i spotřebitelé v Česku. A to je výborná zpráva pro ekonomiku, která je z drtivé většiny závislá na vývozu, říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Již ve druhém čtvrtletí letošního roku byl příspěvek zahraničního ochodu k růstu ekonomiky negativní. V okamžiku, kdy by se situace v západní Evropě dále zhoršila, potom by vývoz mohl ještě méně přispívat k růstu ekonomiky a to důležitější by byl vývoj domácí poptávky. Ten naštěstí zůstává pozitivní a měl by zůstat příznivý i po zbytek roku.“

Maloobchodní tržby se v červenci meziročně zvýšily o víc než šest procent. Útraty Čechů v první polovině letních prázdnin překonaly očekávání analytiků. Podle některých z nich se domácnosti přestaly obávat budoucnosti a jejich spotřebitelské chování se vrátilo do běžných kolejí.

Růst českého průmyslu v červenci zrychlil meziročně na 8,6 procenta | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme