Český průmysl zaznamenal meziroční propad. Poprvé od roku 2009

Průmyslová produkce v České republice meziročně reálně klesla o sedm desetin procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Pokles přitom tento obor nezažil už 27 měsíců. Za celé první čtvrtletí letošního roku ovšem průmyslová produkce vzrostla o dvě celé a dvě desetiny procenta. Za prvním propadem průmyslu od roku 2009 stojí menší počet březnových pracovních dnů, upozorňuje analytik Svazu průmyslu a dopravy České republiky Bohuslav Čížek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Pokud to očistíme o počet pracovnách dnů, tak uvidíme, že to meziročně reálně vrostlo o 1,8 procenta, což je tedy statisticky upravené číslo. Samozřejmě reálně toho v ekonomice za ten březen bylo vyrobeno méně, ale z hlediska té kondice průmyslu, kondice ekonomiky můžeme říct, že byla o trochu lepší. Nicméně že by to byla nějaká oslňující čísla, to bohužel nejsou,“ vysvětluje.

K meziročnímu poklesu průmyslové výroby podle něj přispěla nejvíc odvětví výroby počítačů, základních kovů, elektronických a optických přístrojů, což souvisí s vývojem zakázek. „Když se třeba podíváme na vývoj počítačů, podíváme se na domácí poptávku, tak jak domácnosti, tak i třeba firmy ty počítače nemusí tak často obnovovat, to znamená tyhle investice jsou odkládány,“ přibližuje Čížek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Svazu průmyslu a dopravy České republiky Bohuslav Čížek přibližuje vývoj české průmyslové produkce

Tradičně dobře se naopak dařilo výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Tento obor vykázal nárůst o 11 procent. Automobilový průmysl a jeho subdodavatelé podle Čížka zůstávají tahouny ekonomiky. Na vzestupu byl v březnu také strojírenský průmysl.

Nicméně ani automobily už nevykazují takový růst jako dřív. Nové objednávky v tomto sektoru vzrostly jen o 8,6 procenta, zatímco ještě na počátku roku rostly meziročně o 31,2 procenta. Důležitá je v tomto směru hlavně v poslední době provázanost se zahraničními trhy, především pak s německým, upozorňuje Čížek.

„Českému automobilovému průmyslu se daří i pronikat na rozvíjející se trhy, to znamená oblast Číny a podobně, kde trh s auty není ještě plně nasycen. To znamená, dá se očekávat, že ještě nějaký měsíc se tomu automobilovému průmyslu může dařit, ale je to velmi, velmi citlivý obor. Konkurence v téhle oblasti je vysoká. Rozhodně to nebude do nekonečna,“ dodává.

Pro české hospodářství je proto důležité, říká Čížek, aby se začaly rozvíjet i ostatní ekonomické sektory. Vývoj průmyslové produkce v příštích měsících odhaduje spíše optimisticky, ke konci roku se prý očekává rozvoj investic nebo určitá stabilizace na trhu práce. Zdůrazňuje ale, že stále přetrvává ekonomická nejistota a zůstává řada rizik, především v otázce Řecka a Španělska.

Barbora Kreuzerová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme