V lednu stouply tržby maloobchodu o 4,9 procenta. Nejvyšší tempo růstu vykázaly internetové obchody

Tržby v maloobchodu bez prodejů aut letos v lednu meziročně stouply o 4,9 procenta, tedy stejně jako podle aktualizovaných údajů loni v prosinci. Oznámil to v pátek ráno Český statistický úřad (ČSÚ). Maloobchodní tržby tak rostou nepřetržitě každý měsíc už od června roku 2014. Nejvíce v lednu rostly opět tržby e-shopů. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel naopak v lednu meziročně klesly o 4,1 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejrychleji rostly internetové obchody, vysoké tempo růstu měly i prodejny s výrobky pro domácnost. | Zdroj: Pixabay

Tržby obchodníků za nepotravinářské zboží vzrostly v lednu meziročně o 7,3 procenta, za potraviny o 2,8 procenta a za pohonné hmoty o 1,1 procenta. „Tradičně nejvyšší tempo růstu vykázaly internetové obchody, dvouciferným tempem rostly i tržby prodejen s výrobky pro domácnost,“ sdělila ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Růst české ekonomiky se na konci loňského roku zpomalil. Dařilo se hlavně stavebnictví a službám

Číst článek

Internetovým obchodům a zásilkovým službám tržby stouply o 16,9 procenta a specializovaným prodejnám s výrobky pro domácnost o 11,8 procenta. Zhruba o desetinu se tržby zvýšily také obchodům s počítačovým a komunikačním zařízením.

Pokles tržeb naopak postihl prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, a to o rovných osm procent. „Důvodem může být nezvykle teplé počasí a zhoršené podmínky pro zimní sporty,“ doplnila Boušková.

Meziroční snížení tržeb v lednu zaznamenali také obchodníci s motorovými vozidly. Celkově tržby za prodej a opravy vozů klesly o 4,1 procenta. Podíl na tom měl hlavně prodej vozidel a náhradních dílů, u kterého tržby klesly o 5,2 procenta. Tržby za opravy motorových vozidel naproti tomu mírně vzrostly, a to o 0,4 procenta.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel v lednu zvýšily po očištění o sezonní vlivy o 0,9 procenta. Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziměsíčně klesly o 1,8 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme