Český trh s fúzemi a akvizicemi oživuje. Nejvíc se investuje v oblasti výroby a nemovitostí

V České republice opět roste počet nákupů a prodejů firem. V prvním pololetí byl tak vysoký, že přesáhl celkové množství obchodů ve středoevropském regionu. Zvyšuje se také hodnota zveřejněných transakcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologie, bydlení, životní prostředí, dům, domov, zelená | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Majitelé českých firem postupně překonávají dopady recese, která byla nebo stále ještě je v některých evropských zemích. Nebojí se investovat a snadněji vyhledávají kapitál.

Podle Petry Wendelové ze společnosti Ernst & Young, která průzkum zveřejnila, je český trh s fúzemi a akvizicemi na dobré cestě k nejlepšímu výsledku od roku 2009.

„Současně dochází k odchodu některých zahraničních investorů, kteří investovali do České republiky v první vlně po kuponové privatizaci. Tyto pozice velmi často nahrazují firmy české,“ dodává Wendelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Jan Beneš

Byly to právě české firmy, které se v naprosté většině podílely na všech nákupech a prodejích podniků v prvním pololetí. Počet transakcí vzrostl oproti loňskému roku o více než 40 procent.

Někteří odborníci z toho usuzují, že ekonomické prostředí v regionu a tedy i v České republice se skutečně zlepšuje.

Podle Ernst & Young šéfové českých firem očekávají, že se jejich podnikání v nejbližší době zlepší, budou nabírat i nové pracovníky, a pokud vycítí příležitost k tomu, aby společnost rostla, nebudou se ostýchat do nákupu jiné firmy investovat nemalé peníze.

Obchodovat začaly podniky už v prvním pololetí, což dokládá i to, že se zvýšila hodnota zveřejněných transakcí. Ne všechny průzkumy jsou ale optimistické.

Například podle Svazu průmyslu a dopravy nechtěly firmy ve druhém letošním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance. Tím pádem se odkládají investice, byť jenom do rozšíření výroby, a podniky proto nemohou počítat s větším růstem na trhu.

Překvapil chemický sektor

O největší počet transakcí se firmy postaraly v oblasti výroby. Následuje sektor služeb a nemovitostí. Atraktivní byly oproti minulosti také informační technologie a chemický průmysl.

„Právě nižší aktivita v tomto odvětví v minulých letech pravděpodobně stojí za tím, že chemický sektor je, co se týče fúzí a akvizic, letos jedním z nejpreferovanějších v České republice. Navíc do konce roku se očekává dokončení akvizice NET4GAS v objemu dvě miliardy dolarů, a to dál zvýší objem v tomto sektoru,“ říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Nejvýznamnějším obchodem mezi českými investory byl nákup Středoslovenské energetiky Energetickým a průmyslovým holdingem. Transakce přesáhla 516 milionů dolarů. Další velký obchod je také z oblasti energetiky. Litvínovská uhelná koupila od společnosti ČEZ Elektrárnu Chvaletice.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme