Český vývoz do USA roste dvojnásobným tempem. Letos by mohl překonat hranici 100 miliard

Stále víc českých podniků láká americký trh. Jen letos by celkový vývoz do Spojených států mohl přesáhnout hranici 100 miliard korun. Na tamní trh vyvážíme například motory, pneumatiky, ale třeba i léky nebo součásti pro letecký a kosmický průmysl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejnerová doprava

Kontejnerová doprava | Zdroj: Reuters

Zatímco loni české podniky vyvezly do USA zboží a služby za více než 80 miliard korun, letos by to mělo být ještě o 20 miliard víc.

„Z pohledu přidané hodnoty, nikoliv pouze kvantity, jsou Spojené státy na druhém místě hned za Německem. Kdo chce prodávat zboží dráže než na ostatní trhy, tak trh USA je naprosto ideální. Je možné říci, že Spojené státy budou během dvou tří let mezi šesti nejvýznamnějšími exportními teritorii,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Česko pomáhá v rozvoji obchodu se Spojenými státy třeba prostřednictvím projektu MeoHub, do kterého se zapojila Asociace malých a středních podniků společně s donátorem, česko-americkou rodinou Rausnitzů.

Díky projektu dostane letos pět českých podniků kompletní zázemí přímo v New Yorku. K dispozici jsou jim kanceláře, služby právníků nebo obchodní kontakty celkově za statisíce dolarů.

Na trhu se chtějí prosadit třeba firmy vyrábějící terapeutické židle, outdoorové oblečení nebo systémy pro inteligentní domy.

Určitou pomoc by do budoucna měla zajistit i plánovaná dohoda o volném obchodu - takzvaný TTIP. Největší přínos by měla mít pro firmy v automobilovém průmyslu nebo ve farmacii. Podle odhadů by Česku dohoda mohla přinést nárůst hrubého domácího produktu až o 2,5 procenta.

Trh Spojených států je nicméně specifický. Určitou bariérou je odlišná administrativa, velká konkurence, ale také logistika a distribuce. Americký trh totiž vyžaduje dodávky okamžitě. Firmy si tak často musejí zajišťovat mezisklady, aby dodávky byly co nejrychlejší.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme