Českým akciím se daří. Rostoucí index PX překonal od začátku roku většinu světových burz

Českým akciím se od začátku letošního roku skutečně daří. Do konce srpna stouply podle indexu PX o jedenáct procent a překonaly tak většinu světových burz. Mezi nejziskovější akcie patřily ty od Fortuny a Unipetrolu, oslabení zaznamenaly především akcie ČEZu a Monety.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodování s akciemi na burze (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Pražský parket si od začátku roku polepšil o velmi slušných 11 procent,“ řekl ČTK analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Při započítání dividend činil růst téměř 17 procent, doplnil analytik České spořitelny Petr Bártek. Včetně dividend v domácí měně překonal tak podle analytika BH Securities Martina Vlčka výsledek indexu PX řadu známých akciových indexů, mimo jiné americký S&P 500, evropský STOXX 50 či německý DAX.

Největší výpadek od roku 2011. Pražská burza kvůli chybě začala obchodovat až v poledne

Číst článek

Pražská burza má v letošním roce našlápnuto na nejlepší výsledek za posledních pět let, upozornil analytik Fio banky David Brzek. Letošní rok lze podle něj prozatím charakterizovat jako vzpouru menších emisí. Výrazný vliv mají snahy o ovládnutí vybraných společností a o silném výsledku u daných akcií nehraje roli ani tak vývoj jejich hospodaření.

Jednoznačně nejlepším titulem se za prvních osm měsíců letošního roku staly podle Frayera akcie sázkařské společnosti Fortuna, které vylétly o více než 70 % díky akvizicím rumunských společností a skupiny Hattrick Sports. Bártek růst přisoudil snaze jejího majoritního vlastníka Penty vykoupit minoritní akcionáře Fortuny.

Následovaly akcie Unipetrolu, které letos vydělaly 60 procent zejména díky příznivému vývoji v odvětví. Stupeň vítězů doplňuje mediální společnost CME s růstem o 40 procent, která těží z rostoucích výdajů na reklamu inzerentů a úspěšného snižování zadlužení.

Propad akcií zaznamenal ČEZ i Moneta

Naopak akcie Monety a ČEZu se aktuálně obchodují na nižší úrovni než na začátku roku. V případě tuzemské banky jde o ztráty přes sedm procent, energetická skupina přišla o tři procenta. „Připočteme-li však obdrženou dividendu, nenašli bychom na pražském parketu jedinou akcii, která by svým majitelům letos nevydělala,“ uvedl Frayer.

ČEZu klesly loni zisky téměř o třetinu, navrhl snížit dividendy

Číst článek

Do konce letošního roku očekává, že by index PX mohl ještě o několik jednotek procent povyrůst a překonat tak hranici 1050 bodů.

Z větších společností si nejlepší zhodnocení připisuje Erste Group, která je s dividendou silnější o 26 procent, uvedl Brzek. Banka těží z dobré ekonomické situace v zemích, kde působí, což umožňuje tvořit nízké opravné položky k rizikovým úvěrům. Podporou je rovněž očekávaný postupný růst úrokových sazeb.

Český trh by měl podle Vlčka dodat lepší výsledky než zahraniční trhy i po zbytek roku a zůstává pro něj jedním z nejatraktivnějších akciových trhů na světě. Dynamika růstu v závěru roku nebude již tak výrazná, míní Brzek. Nepředpokládá, že by index byl schopen vykázat zhodnocení kolem 20 procent, prostor pro vylepšení výkonnosti však stále má. „Struktura tahounů růstu však již může být odlišná a v závěru roku sázíme spíše na tituly, které momentálně vykazují slabší výkonnost,“ odhadl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme