Čeští chmelaři mají problémy s obnovou starých chmelnic

Naše chmelnice stárnou a jejich obnova je pomalá. Čeští chmelaři proto mají velké problémy s úrodou. Nejvyšší výnosy totiž mají chmelnice do patnáctého roku po vysazení. Řada z nich je ale podstatně starší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklizeň chmele na Žatecku

Sklizeň chmele na Žatecku | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Renovace jednoho hektaru chmelnice vyjde na 170 tisíc. Přitom prodejem chmele ze stejné výměry může pěstitel získat nejvýše 160 tisíc korun. Tajemník žateckého Svazu pěstitelů chmele Zdeněk Rosa Radiožurnálu řekl: "Díky programu ministerstva zemědělství se opět obnova zvyšuje. Ovšem zatím ještě nedosahuje takového objemu, aby stačila tu situaci dohnat a zlepšit.

"Porostů starších dvaceti let bylo v minulém roce přes 1900 hektarů, to znamená asi 35 procent ploch. Tyto plochy by bylo potřeba okamžitě obnovit," dodal Rosa.

Pavel Schrötter, David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme