Čeští dopravci tankují pokud možno v zahraničí

Dopravci přestávají tankovat v České republice a pokud mohou, berou naftu v zahraničí. Je to pro ně výhodnější. Původní plán, že zvýšením spotřební daně o korunu se letos získají další čtyři miliardy korun, tak přinesl opačný efekt. Podle tajemníka Sdružení dopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara, stát naopak o minimálně šest miliard korun přichází:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohonné hmoty. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Velmi smutné je, že jediný efekt, který to mělo, je ten, že dopravci neodevzdávají daně tady, ale v jiných státech. Česká republika tak přichází o šest až osm miliard korun.“„Kamiony mají nádrž až na 1500 litrů nafty, mohou tak přejet republiku bez natankování a tankovat za hranicemi,“ říká řidič Petr Prachař, který osobně tankuje jednou za čtyři dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

kézrová.mp3

„Dopravní firma má své tankovací priority a kdo může, tankuje jinde. Dnes je levnější nafta v Rakousku i v Německu, ve vzdálenějších zemích, jako je například Španělsko, je rozdíl až několika korun. Většina dopravců, pokud jezdí mezinárodní přepravu, v České republice netankuje ani litr, pokud nemusí,“ dodává Špyňar.

Netýká se to ale jen mezinárodní přepravy, jak potvrzuje generální ředitel benziny Martin Jurčák:

„To, že se tankuje za hranicemi, pociťujeme hlavně u příhraničních benzinových pump.“

Eva Kézrová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme