Čeští exportéři se bouří proti silné koruně

Asociaci exportérů se nelíbí současné posilování kurzu koruny, o víkendu proto založila krizový štáb. Jeho prostřednictvím chce koordinovat své úsilí o oslabení koruny a lepší podmínky pro vývozce. Z nynějšího stavu, který údajně způsobí propouštění a likvidaci řady vývozců, asociace viní vládu a Českou národní banku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda posílení kurzu koruny za poslední měsíce připraví v ročním přepočtu exportéry o 15 miliard až 20 miliard korun.

"Problém se prudce zhoršuje a jeho konečným výsledkem bude růst nezaměstnanosti a vážné problémy, nebo dokonce likvidace řady exportérů. Přímou odpovědnost za kritické podmínky nese česká vláda a zhoršuje je i nečinnost ČNB," uvedl Grund.

To, že současné posilování koruny může být pro naše exportéry velkým problémem, připouští i analytik ČSOB Petr Dufek. "Nejtypičtějším příkladem je textilní a kožedělný průmysl. Vidíme tady dlouhodobý pokles výroby oděvů a hluboký pokles výroby obuvi, která se k nám dováží z asijských zemí," řekl Dufek.

Ve čtvrtek Bankovní rada České národní banky proti očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a kurz na to okamžitě reagoval posílením přibližně o 15 haléřů na 28,40 koruny za euro. V pátek koruna posílila o dalších šest haléřů. Zatím kurz koruny dosáhl historického maxima na konci ledna, když jedno euro stálo 28,25 koruny.

Asociace exportérů vznikla v roce 2002, kdy ji založili tehdejší signatáři takzvané Trutnovské výzvy proti silné koruně. Nyní má kolem 50 členů, mezi které patří i největší český podnik, automobilka Škoda Auto Mladá Boleslav.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme