Čeští exportéři vyvážejí více mimo EU, lákají je USA i Afrika

Čeští vývozci stále více exportují na nové trhy. Vývoz do zemí mimo Evropskou unii se meziročně zvýšil o dva procentní body na téměř 17 procent z celkového českého exportu. Jednou z oblastí, na kterou se vývozci více zaměřují, je Afrika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční obchod ČR - nová exportní strategie do roku 2020 | Zdroj: ČTK

„Máme svá teritoria, kde české výrobky mají svůj zvuk ještě z dob minulých, a na to chceme navázat. Chceme se například přes Ghanu pokusit jít do spojené oblasti a pro export otevřít další teritoria. Právě Afrika je do budoucna velký potenciál a velké teritorium, kam export musí jít,“ nastiňuje prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Kromě arabských zemí a Afriky plánuje vláda zitenzivnit vývoz i do Spojených států. Ministr průmyslu Martin Kuba vysvětluje, v čem mají české firmy šanci za oceánem uspět.

„Ve Spojených státech je to o společné kooperaci našich firem třeba při výzkumu ve vědě, při vytváření nových technologií, nanotechnologií nebo biotechnologií. Myslím, že právě ekonomika Spojených států umí velmi dobře převádět výzkum rychle do praxe, čemuž se říká inovace, a tam je ta spolupráce velmi dobrá.“

Ministerstvo eviduje i rostoucí počet malých a středních firem, které chtějí exportovat. Proti roku 2012 jejich počet vzrostl o skoro 60 procent.

Radek Doležal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme